İftar, Avrupalı liderlerin de programına girdi

Български Новини
İçeriği Paylaş

Norveç’teki kanlı saldırıların ardından ırkçılığın yoğun olarak tartışıldığı, aşırı sağ partilerin yüzde 30’lara yakın oy oranına sahip olduğu Avusturya’da anlamlı bir iftar programı gerçekleştirildi.

Koalisyon ortağı Halk Partisi’nin Viyana Teşkilatı’nın ikinci kez düzenlediği iftar programına Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Michael Spindelegger de katılarak ırkçılığa karşı önemli mesajlar verdi. Almanya’da ise Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin verdiği iftara başka partiden olmasına rağmen İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich de katıldı.

Avusturya’daki iftarda Avusturya İslam Cemaati Başkanı Dr. Fuat Sanaç, içişleri bakanlığı bünyesinde yer alan entegrasyondan (uyum) sorumlu devlet sekreteri Sebastian Kurz ve 150 kadar Müslüman kuruluş temsilcisi hazır bulundu. Girişte misafirlerini tek tek karşılayan Spindelegger, “Temmuz ayında Norveç’te yaşanan olaylardan herkes bir ders çıkarmalı.” ifadelerini kullanarak radikalizmin her çeşidine karşı olduğu mesajını verdi. Dini özgürlüklere büyük önem verdiklerini belirten Spindelegger, iftar programlarını geleneksel hale getirmek istediklerini ifade etti.

Alman Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Berlin Eyalet Meclisi Grubu tarafından başkent Berlin’de verilen iftar yemeğine Hıristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich de iştirak etti. İftar öncesinde konuşan Bakan Friedrich, değerlere verdiği önemden dolayı çok sayıda göçmen kökenlinin CDU’ya ve Bavyera eyaletindeki kardeş parti konumunda olan CSU’ya üye olduğunu belirterek, “Başarılı uyum, insanların buluşmasıyla gerçekleşir.” dedi.

Dinin uyumda önemli bir rol oynadığını, olması gerekenin de bu olduğunu söyleyen Friedrich, dinlerini ciddiye alan insanların birlikte yaşam için de çaba harcadığını, İslam konferanslarıyla da bunu gerçekleştirmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.