Priştine ve Prizren’de Yunus Emre Kültür Merkezleri açılıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye Cumhuriyeti’ni, Türk Dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak ve bununla ilgili eğitim almak isteyenlere hizmet vermek maksadıyla dünyanın birçok ülkesinde kurulan Yunus Emre Kültür Merkezi, Kosova’da da başkent Priştine ve Kosovalı Türklerin çoğunlukta yaşadığı Prizren’de açılıyor.

Yunus Emre Enstitüsü tarafından 2007 yılından bu yana dünyanın birçok ülkesinde kurulan “Yunus Emre Kültür Merkezleri’nin Kosova’daki açılışları, T.C. Dışileri bakanı Ahmet Davutoğlu ve Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj tarafından 26 ve 27 Ağuostos tarihlerinde yapılacak.

Türkiye’nin diğer ülkeler ile kültürel alışverişini artırıp dostluğunu geliştirmek maksadıyla kurulan merkezlerde; çeşitli projeler, kültürel etkinlikler ve kurslar düzenlenecek.

Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki dostlukları pekiştirmeyi ve kültürler arasındaki ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen Yunus Emre Kültür Merkezleri, aralarında Arnavutluk, Makedonya, Bosna Hersek, Mısır ve İngiltere  olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde  hizmet veriyor.

Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri

Yunus Emre Vakfı, 05.05.2007 tarihli ve 5653 sayılı Yunus Emre Vakfı Kanunu’nda belirtildiği üzere, “Türkiye’yi, kültürel mirasını, Türk dilini, kültürünü ve sanatını tanıtmak, Türkiye’nin diğer ülkeler ile dostluğunu geliştirmek, kültürel alışverişini artırmak, bununla ilgili yurt içi ve yurt dışındaki bilgi ve belgeleri dünyanın istifadesine sunmak, Türk dili, kültürü ve sanatı alanlarında eğitim almak isteyenlere yurt dışında hizmet vermek amacıyla yurt dışında Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri” açar.

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi  (YETKM) Kosova da faliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.

26 ve 27 Ağustos 2011 tarihlerinde Priştine YETKM VE Prizren şubesi açılışlarını  gerçekleştirdikten sonra ,Türk Dilini,kültürünü ve sanatını tanıtmak,Türkiye nin diğer ülkeler ile dostluğunu geliştirmek,kültürel alışverişini arttırmak için faliyetlerini  sürdürecektir.Priştine YETKM’in başında Doç.Dr İsmet Biner ,YETKM Prizren Şubesi  başında da  Mustafa Altuğ bulunacak./ kosovaport/


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.