İkinci Çernobil korkusu

Български Новини
İçeriği Paylaş

Fukuşima nükleer santrali kontrolden çıkıyor. Japon Nükleer Güvenlik Kurumu, tehlike derecesini Asya ve Avrupa’da birçok ülkeyi etkileyen Çernobil felaketiyle aynı seviyeye çıkardı.

Japonya Nükleer Güvenlik Kurumu, Fukuşima Daiçi nükleer santralindeki nükleer sızıntının tehlike derecesini ”geçici olarak” en üst seviyeye çıkardı.

Kurumdan yapılan açıklamada, felaket düzeyinin, Çernobil felaketiyle aynı seviye olan Uluslararası Nükleer ve Radyolojik Durum Ölçeği’ne göre 7’ye yükseldiği belirtildi.

Radyasyon sızıntısının Fukuşima’daki kazanın başından bu yana Çernobil’de 1986’da ölçülenin sadece yüzde 10’u olduğu belirtilirken, Fukuşima Dayiçi nükleer santralinden insan sağlığını ve çevreyi etkileyen radyoaktif maddelerin hala sızmaya devam ettiği kaydedildi.

Çevrede yapılan iyot ve sezyum ölçümlerine dayanılarak bu kararın verildiğini belirten kurum, durumun izlenmeye devam edeceğini ve bu seviyenin ”geçici” olduğunu vurguladı.

Kurum, felaket düzeyini en üst seviyeye çıkarma konusundaki nihai kararın uluslararası uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından daha sonra verilebileceğini açıkladı.

Yine artçı sarstı

Bu arada başkent Tokyo’nun 77 kilometre doğusunda, 6.4 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiği bildirildi.

Japon Meteoroloji Ajansı yaptığı açıklamada, depremin 35 milyon kişinin yaşadığı ve bir megapol olan Tokyo’da da hissedildiğini, binaların sallandığını belirtti. Medya organları ise tsunami alarmı verilmediğini, herhangi bir can ve mal kaybı haberinin kendilerine ulaşmadığını kaydetti.

Amerikan Jeofizik Enstitüsü’nden (USGS) yapılan açıklamada, denizin 13 kilometre altında meydana gelen depremin merkez üssünün Pasifik Okyanusu’nda olduğu belirtildi.

Japon NHK televizyon kanalının sorularını yanıtlayan bir deprem uzmanı, son depremin, 11 Mart’ta 27 binden fazla kişinin ölmesine veya kaybolmasına yol açan ve ülkenin kuzeydoğusunu vuran 9 büyüklüğündeki depremin artçısı olduğunu belirtti.

Santralde yeni hasar yok

Öte yandan, Japonya’nın kuzeydoğusunda bir ay önceki deprem ve tsunami felaketlerinin ardından zarar gören Fukuşima Dayiçi nükleer santralinde bu son son artçı depremin yüzünden yeni bir hasarın meydana gelmediği belirtildi.

Santrali işleten Tokyo Elektrik Şirketi’nin (TEPCO) yayımladığı yazılı açıklamada, bu son deprem yüzünden ne elektriğin kesildiği ne de şimdiye kadar herhangi bir hasar tespit edildiği kaydedildi.

Santralin 1 numaralı reaktöründeki hidrojen birikmesinin yeni bir patlamaya yol açmaması için, geçen haftadan bu yana, reaktöre azot enjekte ediliyor.

Ayrıca, santralin duvarında açılan ve yüksek radyasyonlu suyu Pasifik Okyanusu’na akıtan delik de geçen hafta kapatılmıştı.

© Deutsche Welle Türkçe


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.