Batı Trakya’da Türk vakıflarına haciz oyunu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan, Batı Trakya’da baskıyı artırdı. Atina, Gümülcine’deki 400 yıllık Türk mallarının tescilini istedi. Vakıf, mahkeme kararıyla bunu yaptı. Ancak tapu ve maliye yetkilileri, tescil için yaklaşık 1 milyon euro talep etti. Geliri sınırlı olan vakıf parayı ödeyemedi. Vakfı borçlandıran maliye, haciz için hazırlıklara başladı.

Türkiye’de Rum azınlığa ait vakıf malları tek tek iade edilirken, Yunanistan, Batı Trakya’daki Türk vakıflarına ait bazı gayrimenkulleri geri vermediği gibi, mevcut olanlara da tekrar tescil şartı getiriyor. Yunan maliyesi, Türkiye’de alınmayan tescil için yüksek ücret talebinde bulunuyor. Yunanistan hükümeti, Gümülcine’deki vakıf yetkililerinden mevcut 400 yıllık Türk vakıf mallarının tescilini istedi. Vakıf yetkilileri onbinlerce euro masraf ederek yıllarca süren titiz çalışmalar neticesinde gayrimenkullerini mahkeme kararıyla tekrar öz varlıkları olduğunu ispatladı. Karar, resmen şehirdeki tapu idaresine bildirildi. Ancak tapu ve maliye yetkilileri, tescil işleminin yapılması için milyon euroları bulan yüksek ücret talebinde bulundu. Türkiye’deki Rum vakıflarından sadece emlak vergisi alındığı halde Yunanistan maliyesinin Türk vakıflarından yüzde 20 civarında gelir vergisi alması hakkaniyete de uymuyor. Lozan anlaşmasına göre azınlık vakıflarından sadece mahalli idareler tarafından emlak vergisi tahsil edilebiliyor. Bu kurala Türkiye’de riayet edilirken Yunanistan hükümeti, ülkesindeki Türk vakıflarından milyon avroyu bulan tescil vergisi talep ediyor. Gelir vergisini ise en yüksek oranda tahsil edip, ödeme imkânı olamadığı takdirde vakıf mallarını ipotek altına alıyor.Daha önce Gümülcine’deki Türk vakıflarına 5 milyon euro hayali borç çıkaran Yunan maliyesi, itiraz üzerine bu borcu 1 milyon euroya düşürdü. Bu bilgiyi de sözlü olarak vakıf yönetimine bildirdi. Ancak. borçların düşürülmesine dair belgeyi seneler geçmesine rağmen yönetime vermedi. Vakıf yetkilileri, her an eski borçların tekrar önlerine getirilerek haciz işleminin başlatılmasından endişe ediyor. Türkiye’de Vakıflar Meclisi, Ortodoksların din adamı yetiştirme merkezlerinden biri olan Heybeliada Ruhban Okulu’nun çevresindeki 190 dönümlük koruluğu Aya Triada Manastırı Vakfı’na önceki hafta iade etmişti. Şimdi gözler, kamulaştırdığı bazı Türk vakıflarını asıl sahiplerine geri vermesi için Yunan idarecilerinde.

Türkiye Gazetesi


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.