Helal standartlarda üretime hükümet desteği

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Gazeteciler “Faizli krediyle helal üretim yapmak doğru mu?” diye sordu.

Makedonya Ekonomi Odası, “Helal” standartların uygulanmasına ilişkin gerçekleştirilen basın toplantısına ev sahipliği yaptı.

Ekonomi Bakanı Valon Saraçini, basın toplantısına katılmazken, MC İslam Birliği temsilcisi Driton Dikena, Makedony Ekonomi Odası’ndan Emiliya Todorovska veDaniela Mihaylovska Vasilevska, Pro Credir Bankası KOBİ’leri destekleme sektöründen İsni Abazi ve Fud Konsalting şirketinden Aleksandra Markovska katıldı

Makedonya Ekonomi Odasından Daniela Mihaylovska Vasilevska, basın toplantısının helal üretim için verilecek olan mali desteğin tanıtımı olduğunu söyledi. Meslektaşı Emiliya Todorovska ise helal standardın büyük bir yükselişte olduğunu belirtirken, bugünkü piyasa değerinin 700 milyar doların üstünde olduğunu sözlerine ekledi.

Pro Credit Bankasından İsni Abazi, helal üretimin bölgede günden güne daha büyüdüğünü, Ekonomi Bakanlığı ve Makedonya Ekonomi Odasıyla ortaklaşa olarak firmaların helal standartlarda üretim yapması için destek vereceklerini ifade etti.

Gazetecilerden gelen  “Faizli krediyle helal üretim yapmak doğru mu” sorusunu yanıtlayan İslam Birliği yetkilisi Driton Dikena, “Bu soruya cevap vermek istemiyorum çünkü İslam Birliği’nde buna cevap verebilecek uzmanlar var” diye konuştu.

Bankadan alınacak olan kredilerin faiz oranlarının yüzde 7,5 ila 8,7 arasında olması beklenirken, hükümet projeye 500 bin denar destek verecek. Şimdiye kadar Makedonya’da 11 şirketin helal standartlarda üretim yaptığı öğrenildi.

http://www.yenibalkan.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.