BATI TRAKYA TÜRKLERİNİN SEÇİLMİŞ MÜFTÜSÜ, YUNAN DEVLETİ TARAFINDAN CEZAYA ÇARPTIRILDI

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

 

 

Gümülcine seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Dedeağaç’a bağlı Musaköy’de Cuma namazına katılması sebebiyle, “müftülük makamını gasp” suçlamasıyla yargılandığı Dedeağaç Asliye Ceza Mahkemesi’nde 80 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Duruşma dün Dedeağaç Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Müftü İbrahim Şerif’in avukatı Ercan Ahmet, karara itiraz ederek bir üst mahkemeye başvurdu. Konu ile ilgili açıklama yapan Avukat Ercan Ahmet konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Müftümüzün daha önce Dedeağaç’a bağlı Musaköy’de, Türkiye’nin eski Gümülcine Başkonsolosuyla birlikte Cuma namazına katıldıktan sonra bir milletvekili meclise soru önergesi sunmuştu. Bu olaydan sonra, Dedeağaç savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Yani dava süreci bir soru önergesinden sonra başlamış oldu. Makam gaspı iddiasıyla da duruşma 5 Kasım 2019’da Dedeağaç’ta yapıldı. Müftü İbrahim Şerif, ‘müftülük makamını gasp etmek’ suçlamasıyla suçlu bulundu ve 80 gün cezaya çarptırıldı. Hapis cezası paraya çevrildi. Biz karara itiraz ederek, davayı bir üst mahkemeye taşıyacağız. Gerekli başvurumuzu da yaptık.”

YUNAN DEVLETİ SEÇİLMİŞ MÜFTÜYÜ TANIMIYOR

Gümülcine seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, mahkeme kararıyla ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Dedeağaç köylerinden Musaköyde cuma namazına katılmamız, makam gasbı sayılarak, 5 Kasım 2019 tarihinde, Dedeağaç mahkemesi tarafından 80 gün cezaya çarptırıldık. Hayırlısı Allah’tan” ifadelerini kullandı.

Lozan Antlaşması’ndan doğan haklarına rağmen Yunanistan, Batı Trakya Türklerine kendi müftülerini seçme imkanı tanımıyor. Bunun yerine Atina merkezden kukla bir müftü tayin ediyor.

 

Kaynak: QHA


İçeriği Paylaş