Savcılık 38 Yıl Sonra Bulgarlaştırma Süreci Davasına Son Verdi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Desebg’nin verdiği bilgilere göre, savcılık, 1980’lerin ortasında başlayan sözümona “Soya Dönüş Süreci” olarak adlandırılan Bulgarlaştırma sürecini yürütmekten sorumlu olan Bulgar Komünist Partisi’nin (BKP) tepesindeki suçlu yetkililer aleyhine açılan ceza davasını düşürdü.
31 Mayıs 2022’de Sofya Bölge Askeri Savcılığı cezai takibatın sonlandırılmasına ilişkin bir kararname çıkardı.

Yayınlanan kararnameden fesih sebebinin 1986-1990 yılları arasında görev yapan eski komünist başbakan Georgi Atanasov’un bu yıl mart ayında ölümü olduğu anlaşılıyor.

Atanasov, 1991 başlarında savcılık tarafından açılan bu davada yargılanan hayattaki son sanıktı.

Onun dışında komünist totaliter rejimin çöküşünden sonra başlatılan soruşturma kapsamında BKP eski Genel Sekreteri Todor Jivkov, dönemin Dışişleri Bakanı Petır Mladenov, İçişleri Bakanı Dimitır Stoyanov ve eski BKP Politbüro Üyesi Penço Kubadinski hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Onların hepsi Bulgarlaştırma sürecinin yürütülmesinden doğrudan sorumludur.

Kubadinski’nin 1995’te, Jivkov’un 1998’de, Stoyanov’un 1999’da ve Mladenov’un 2000’de ölümlerinden sonra haklarındaki suçlamalar düşürüldü.

Böylece Cumhuriyet Savcılığı soruşturmanın başlamasından 30 yıl sonra davaya son vererek Bulgarlaştırma süreci, yargının mağdurların gördüğü zararları telafi etme ve adaleti yerine getirme gücünü ve iradesini bulamadığı komünist rejimin suçları listesine giriyor.

Savcılık, otuz yıldır rejim tarafından yargılanmadan ve mahkum edilmeden Tuna Nehri üzerindeki Persin Adası’ndaki Belene toplama kampına sürülen yaklaşık 450 kurbanın ifadesini alamadı.

1990’ların başında savcılık bir kez davayı mahkemeye taşıdı, ancak iddianame Belene toplama kampından geçen Türk kökenli Bulgaristan vatandaşlarının tanık sorgularının yapılması talimatıyla geri iade edildi.

Savcılığın kararnamesinden savcılığın Türkiye’ye kalıcı olarak yerleşen yaklaşık 100 Belene mağdurunu bulamadığı anlaşılıyor.

Bu nedenle, savcılık, BKP’nin totaliter yönetimi döneminde işlenen diğer suçlara ilişkin davalarda olduğu gibi, örneğin zamanaşımı süresinin sona ermesini değil de uygun bir gerekçe olarak davayı sona erdirmek için Georgi Atanasov’un ölümünü bekledi.

 

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Diğer Fotoğraflar


 


İçeriği Paylaş