Bulgaristan’da yaşam ve ölüm

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da kargaşa hüküm sürüyor. Vatandaşların birçoğu açlık sınırının altında yaşıyor. İnsanların umudu tükenmiş durumda. Kendini yakarak ölümü tercih edenlerin sayısı ise her geçen gün artıyor. Yolsuzluğu ve maaşların düşük olmasını protesto eden halk, hükümetin istifasını talep ediyor. Erken seçim tarihi gittikçe yaklaşıyor.

Bulgaristan Avrupa Birliği’nin en fakir ülkesi. Aylık ortalama gelir miktarı 400 Euro. Şubat ve Mart ayı boyunca on binlerce insan düşük gelir düzeyini protesto etmek için sokaklara döküldü. Eylemler merkez sağ partisinin istifası ile sonuçlandı. Erken seçimler Mayıs’ta.

Bulgaristan’da 5 aileden biri ayda 120 euro gelirin altında yaşıyor. Her üç Bulgar gencinden biri işsiz. Ülkenin özel sektör borcu had safhada. Bulgarların birçoğu geçim parası için soluğu yurt dışında alıyor. Bulgaristan’a yeniden umut aşılamak, yeni Bulgar hükümetinin en zor işi olacak.

Arkadaşımız Hans von der Brelie, Yeni Bulgaristan Üniversitesi’nde sosyal antropoloji profesörü Haralan Alexandrov ile bir söyleşi gerçekleştirdi. İngilizce yapılan söyleşinin ana başlıkları: Bulgaristan’da yaşanan sosyal, siyasal kriz ve 2013’ün ilk günlerinden itibaren ülkeyi saran muhalif gösteriler. Röportajımızı dinlemek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.

Bonus interview: Haralan Aleksandrov


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.