Hasköy’de Bir Parkın Adı, “Ermeniler Parkı” oldu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bugün Haskovo Belediye Meclisi’nin oturumunda şehirdeki eski bir parkın adını ‘Ermeniler Parkı’ olarak değiştirilme teklifi onaylandı.

Hak ve Özgürlükler Hareketi meclis üyeleri şehirde yaşayan Ermenilerin böyle bir parkı hak ettiklerini, ancak yapılan teklifteki 24 Nisan kelimesinin düşmesini istediklerini açıkladılar.

haskovo-01erettyjhjhhh

Haskovo Belediye Başkanı Georgi İvanov, şehirde Ermenilerin yaşadığını, Ermeni kilisesi ve Ermeni Kültür Derneğinin olduğunu, Ermeni Parkı’nın da olmasının normal olduğunu söyledi.

Bazı meclis üyeleri parkın 100 yıldır Mersito ismini taşıdığını, yeni isme gerek olmadığını öne sürdüler.

Yapılan oylamada 30 meclis üyesinin evet oyu ile ‘Ermeniler Parkı’ ismi kabul edildi.

Tartışmaları ve oylamayı Haskovo’daki Ermeni topluluğu da izledi.

Türkiye’nin Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, konsolosluğun Haskovo’da bir parkın ismi konusunda yerel makamlara baskı yaptığı iddialarının doğruyu yansıtmadiğını belirtti.

Trud gazetesinde çıkan haberdekii iddialar hakkında Başkonsolos Aktaş, şu açıklamayı yaptı:

”25-26 Mart 2015 tarihlerinde gazetenizde ve bazı basın-yayın organlarında ”Türkiye Hasköy’deki bir parka ”Ermeniler” ismi verilmemesi için baskı yapıyor” başlıklı haberdeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Hasköy Belediyesi’nin resmi web sitesinde duyurulduğu üzere, Hasköy’deki bir parka isim verilmesi, tabiatıyla Hasköy halkının seçtiği Belediye Meclisi’nin takdiridir. Ancak basına yansıdığı üzere, bu karara gerekçe olarak, Türkiye’yi ilgilendiren 1915 olayları hakkında gerçek dışı ve tek yanlı iddiaların gösterilmesi kabul edilemez bulunmaktadır. Bu nedenle, Hasköy Belediye Meclisi’nin, üçüncü taraf olarak, dost ve komşu ülke Türkiye aleyhine bir karar almamasını umut ediyoruz.

Hasköy Belediyesi’ne ”baskı yapıldığı” ve Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu’nun yerel makamların kararlarına müdahalede bulunduğu iddiası tamamen dayanaksız, gerçek dışı, kamuoyunu yanlış yönlendirici ve üzüntü vericidir.

Diğer taraftan, yerel makamların Türkiye-Bulgaristan ikili ilişkilerine yansımaları olabilecek teşebbüsler hakkında Türkiye Cumhuriyeti konsolosluk temsilcilerinin girişimlerde bulunmaları ve ortaya çıkabilecek sorunlara dikkat çekmeleri görevleri arasındadır.

Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu, dost, müttefik ve komşu ülke Bulgaristan’la ikili ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla olağan ve dostane faaliyetlerine devam etmektedir.”


İçeriği Paylaş