Avrupa Konseyi’nden Bulgaristan’a Uyarı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi, Bulgaristan’daki cezaevi ve karakollardaki uygulamaları ve fiziki koşulları eleştirdi.

Komite tarafından yayımlanan bildiride, Bulgaristan, daha önce bu ülke ile ilgili raporlarda yer alan tavsiyeleri dikkate almamakla suçlandı.

Bulgaristan’daki cezaevleri ve karakollara 2012-2014 yılları arasında yapılan ziyaretlerle ilgili raporlara özellikle dikkatin çekildiği bildiride, Bulgaristan’ın gerekli iyileştirmeleri yapmaması halinde Avrupa Konseyi’nin karar organı Bakanlar Komitesi’nin duruma el koyacağı uyarısında bulunuldu.

Bildiride, “Cezaevi personeli ve polislerin mahkum ve gözaltındaki kişilere kötü muamelelerinin sürdüğü” belirtilerek, cezaevlerindeki mahkumlar arasındaki şiddet olaylarının da endişe verici boyutta olduğu bildirildi.

Cezaevleri ve karakolların fiziki koşullarına da eleştiri getirilen bildiride, tüm uyarılara rağmen cezaevlerinin “aşırı dolu olduğu” uyarısı yapıldı.

Mahkumlara yönelik disiplin cezalarının ağır olmasının da eleştirildiği bildiride, mahkumlara yönelik sağlık hizmetlerinin ve mahkumların hava alma olanaklarının da yetersiz olduğu belirtildi.

AA


İçeriği Paylaş