Parlamento Savunma Komisyonu Başkanı Mihov:”Türkler bizi koruyamaz”

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

mihovvvv

Bulgaristan’ın askeri uçak filosunun bulunduğu kritik durumunu yorumlayan Parlamentonun Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı general Miho Mihov, “Türk savaş uçaklarının Bulgar hava sahasını koruması kabul edilemez bir durumdur” dedi.

Bulgaristan Hava Kuvvetlerine ait 19 MiG uçağının bakım ve onarımı konusunda Rusya ve Polonya ile yapılan görüşmeler sonuç vermeyince Parlamento Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Mihov, başka bir NATO ülkesinin Bulgar hava sahasını koruması ile ilgili ortaya atılan fikirlere eleştirel yorum getirdi.

“Türk savaş uçaklarının Bulgar hava sahasını koruması kabul edilemez bir durumdur” diyen Mihov edi uçabilen sadece 4 adet MiG-29 jetine sahip Hava Kuvvetleri’nin eski gücüne yeniden kavuşturulabileceğine inandığını belirtti.

Mihov sözlerini şöyle sürdürdü:

“Halkın psikolojisi ve taşınan tarihsel yükün bakımından Türk savaş jetlerin bizim sahamızı korumaları kabul edilir değil. Bir an önce yine bir savaş filosunun edinmesi konusunda girişimlerde bulunmamız şart. Aynı zamanda elimizdeki MiG’lerin onarımının yapılması ve uçuş sürelerinin uzatılması da gerekiyor.”

Savaş uçakların kritik durumu nedeniyle dün Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Rumen Radev görevinden önce istifa etmiş, ancak Başbakan Boyko Borisov ile yaptığı görüşmenin ardından istifasını geri çekmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı


İçeriği Paylaş