Güneydoğu Avrupa’dan Liberaller Sofya’da Buluştu

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

bulgaristan-da-libsteen-konferansi-7705710_x_o

 

Avrupa Parlamentosu’nda (AP) grubu bulunan Avrupa Liberal ve Demokratlar İttifakı’nın Genel Başkanı Graham Watson, Arap Baharı’nın AB’yi hazırlıksız yakaladığını söyleyerek, “Doğru tepki veremedi. Balkan ülkeler sığınmacılar konusunda yardım ederse AB üyeliğine alınmalıdır” dedi.

Liberal Güneydoğu Avrupa Ağı’nca Hilton Oteli’nde (LIBSEEN) “Avrupa Entegrasyonunda Liberalizm Faktörü” konulu uluslararası bir konferansı düzenlendi. Konferansta konuşan ALDE Genel Başkanı Watson, AB’nin “Arap Baharı” konusunda yanlış tepki gösterdiğini belirterek genişlemesi konusunda uygulanan 5 yıllık moratoryumun ardından AB’nin Balkan ülkelerinin üyeliğine ilişkin net bir plan hazırlaması gerektiğini savundu. Watson, “Arap Baharı AB’yi hazırlıksız yakaladı. Doğru tepki veremedi. Balkan ülkeleri sığınmacılar konusunda yardım ederse AB üyeliğine alınmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Konferansın ardından AB-Türkiye ilişkilerini yorumlayan Watson, “Avrupa demokrasileri Türkiye’nin çabalarını takdir ederek, bu ülkedeki durumunun istikrarlaştırılması için işbirliği yapmaları gerek” diye konuştu. Watson, Türkiye’nin sığınmacı kabulü konusunda “son derece cömert davrandığını” söyledi.

Öte yandan AB’nin Rusya ile işbirliği yapmaya hazır olmadığını savunan Watson, “Rusya, Ukrayna’dan geri çekilmeli. AB ise güç kullanarak değil, yaptırımlar uygulayarak bunu sağlamalıdır” diye konuştu.

Konferansın ev sahipliğini yapan, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi’nin Lideri Lütvi Mestan da Avrupa’ya yayılan sığınmacı krizinin AB’yi hazırlıksız yakaladığını savundu. Mestan şunları söyledi: “Mültecilere karşı tel örgü ile korunan Avrupa Birliği ölü bir birliktir. Mülteci krizi Avrupa’yı hazırlıksız yakaladı. AB etnik sorunları çözmek ve benzer bir göçmen akınını karşılamak üzere bir çalışma modeline sahip değil. İnsani felaketin kriz parametrelerin yanı sıra, zorunlu da olsa, karılıklı bir medeniyetler etkileşimine, trajik nedenlerinin uygulattığı bir medeniyetler arası iletişimine tanık oluyoruz.”
Mestan, Avrupa’nın yaşadığı bu sorunların ortamında “siyasal bilim alanında bir üniversite diploması daha almak zorunda olduğunu” öne sürdü. AB’nin kurduğu tel örgü engelleri ve yeni Berlin duvarları”nın sığınmacı akınını durduramayacağına da vurgu yapan Mestan, Güneydoğu Avrupa ve Batı Balkanların geleceği ile ilgili yeni bir kuramın oluşturulması şart olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Anadolu AJANSI

 


İçeriği Paylaş