Edirne: Mülteciler Kapıkule’ye doğru yürüyüşe geçti

Haberler
İçeriği Paylaş

Edirne’de TEM otoyolunun kenarında bekleyen mülteciler yürüyüşe geçti.

BBC Türkçe’de Edirne’den bilgi veren gazeteci Kerim Yurk, saat 16.00 civarlarında TEM otoyolu kenarında bekleyen mültecilerin Kapıkule sınır kapısına doğru yürüyüşe geçtiklerini bildirdi.

Mültecilerin hareketlenmesi üzerine polis ve jandarma ekiplerinin Valapaşa kavşağında önlem aldığını kaydeden Yurk, Keşan ilçesinden ve Kırklareli’nden güvenlik gücü takviyesi geldiğini söyledi.

Şu anda güvenliğin TEM otoyolunun Kapıkule gidiş istikametini bariyerlerle kapattığını aktaran gazeteci, “Yürüyüşe devam edilirse polis müdahale edecek” dedi.

TIKLAYIN: TÜRKİYE, GİTMEK İSTEYEN GÖÇMENLERİ NEDEN TUTUYOR?

TIKLAYIN: ÇOCUKLAR BOĞULMASIN DİYORSANIZ, AÇIN YOLLARI

Bugün öğle saatlerinde ise Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Yunanistan’a gitmelerine izin verilmeyen Suriyeliler ile birlikte TEM otoyolunda Cuma Namazı kıldı.

Namaz nedeniyle karayolu üzerinde iki şerit kapatıldı.

‘Bu insanlar ateşten kaçarak geldi’

Namaz sonrası açıklama yapan Vali Dursun Ali Şahin, mültecilerin temsilcilerinin Başbakan Ahmet Davutroğlu ile görüşeceklerini söyledi.

“Biz ‘Sadece Türkiye olmasın, 25-30 ülke bu göçmenlere kapılarını açsın’ diyoruz” ifadesini kullanan Vali, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu insanlar ateşten kaçarak buraya geldi. Bu insanlara yardım etmek görevimiz. Hem de asli görevimiz. İnşallah sayın başbakanımızla görüştükten sonra bir sonuca ulaşılacağını umuyorum.”

Vali Şahin Çarşamba günü yaptığı açıklamada ise Yunanistan’a gitmek için Edirne’ye gelen yaklaşık 2 bin mülteciye 3 gün süre verdiklerini söylemişti.

Şahin, bu süre içerisinde geri dönmedikleri takdirde mültecilere karşı güç kullanılacağını açıklamıştı.

 

Kaynak: BBC Türkçe


İçeriği Paylaş