‘Gümülcine yiğidi’ Beştepe’de anılacak

Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye, Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde yaşayan Türk azınlığa sahip çıktığının mesajını sembolik düzeyde bir kez daha verecek. Trafik kazasında yaşamını yitiren Batı Trakya Türk toplumunun unutulmaz lideri Sadık Ahmet, 75. doğum günü olan 7 Ocak’ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek programla anılacak.

AYDIN HASAN Ankara – Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Sadık Ahmet’in 75. doğum gününde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi Konferans Salonu’nda bir anma programı düzenleyecek. Programda, YTB tarafından Sadık Ahmet’le ilgili kitabın lansmanı da yapılacak. Sadık Ahmet’in sevdiği türkülerin Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu sanatçıları tarafından seslendirileceği programda, bir grup Batı Trakyalı öğrenci de Sadık Ahmet Marşı’nı söyleyecek. PTT de, Sadık Ahmet anısına iki farklı kişisel pul bastırdı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, YTB Başkanı Abdullah Eren, kitabın editörü Nilüfer Erdem ve Sadık Ahmet’in oğlu Levent Sadık Ahmet’in programa katılarak konuşma yapması planlandı.

‘Benim Sadık Amcam’dı’

YTB Başkanı Eren, Milliyet’e şu değerlendirmede bulundu: “Batı Trakya Türklüğünün bayraklaşan lideri Merhum Sadık Ahmet, kimine göre Dr. Sadık Ahmet, kimine göre Sadık Ağabey idi. Ama benim için her zaman Sadık Amca oldu. Zira aslen de bir Batı Trakyalı olmam hasebiyle daha küçük yaşlardan itibaren hem kendisiyle hem de ailesiyle bir araya gelme fırsatlarım oldu. Yine onun hak ve hürriyetleri ihlal edilen bir toplumun milli ve dini hislerini canlandırma hikâyesini çok defa dinleme imkânım da oldu.”

Kaynak: Milliyet


İçeriği Paylaş