Bulgaristan, 2014 Yılında Yolsuzluk Rekoru Kırdı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Demokrasi Araştırma Merkezinin verilerine göre 1999 yılından beri Bulgaristan’da yönetimde yolsuzluk ve rüşvet baskısı ilk kez 2014 yılında rekor seviyeye çıktı.
Demokrasi Araştırma Merkezi, yaşı 18’in üstündeki vatandaşların yolsuzluk olaylarına bulaşma oranı 2014 yılında yüzde 29.3’e çıktığını ortaya koydu. Bu oran, 1999 yılındaki yolsuzluk oranından da yüksek.
1 milyon 900 bin vatandaş, 2014 yılında kamu alanında devlet memurları ile ilişkilerinde para ve hediye verdiğini veya bir hizmet karşılığında işini gördürdüğünü kabul ediyor.
2000-2004 yıllarında idarȋ yolsuzlukta göreceli düşüş yaşandı. Ardından istikrarsızlık ve yolsuzlukta az bir artış görülmekte.
2009-2012 yıllarında idarede baskıların ve cezaların artması sonucu, yolsuzluk ve rüşvet en düşük seviyelere indi. 2012 yılından sonra tekrar artık görülmeye başladı. Yolsuzluk ve rüşvet 15 yılın içinde 2014 yılında zirve yaptı.
AVRUPA ORTALAMASININ ÇOK ÜSTÜNDE
Yolsuzluk oranının artışı, Avrupa Birliği ortalamasının çok üstünde, bununla Bulgaristan, çok ciddi yolsuzluk sorunu olan ülkeler listesine girdi.
Demokrasi Araştırma Merkezi şu açıklamayı yaptı:
Devletin yönetim sisteminde ve modelinde kamu sektöründeki memurların yolsuzluğuna karşı koyacak mekanizma eksikliği görülmekte. Her gelen hükümet, yolsuzluk karşıtı söylemlerde bulunuyor ve/veya dönemi başında baskı uyguluyor, 1-2 yıl sonra eski kalıplaşmış şekilde yolsuzluğunu, siyasȋ favorizmnini ve müşteri ilişkilerini sürdürüyor.
T Haber

İçeriği Paylaş