Filibe’de tarihi camide yangın

Haberler
İçeriği Paylaş

Filibe'de tarihi camide yangın

Bulgaristan’ın Filibe şehrinde komünist dönemde el konan ve daha sonra da Müslümanlara iade edilmeyen Taşköprü Camii, çıkan yangın sonrası tamamen yandı

Bulgaristan’ın Filibe şehrinde eski Osmanlı eserlerinden Taşköprü Cami ve Orta Mezar Hamamı, önceki gece çıkan büyük bir yangınla kül oldu. Cami ve hamam, komünist dönemde Müslümanlardan zorla alınmış, komünist dönem sonrası ise iade edilmemişti. Şahıs mülkü olan cami ve hamam, bir dönem taverna yapılmış, şimdi ise mobilya mağazası olarak kullanılıyordu.

YAKLAŞIK 500 SENELİK CAMİ

16. Yüzyılda inşa edilen Taşköprü Cami 1928 yılında büyük depremle yıkılmış, 1944 yılı sonrası ise komünist rejim tarafından ele geçirilmişti. Sadece ana ibadet kısmı ayakta kalan cami ve bahçesinde lokanta ile mobilya mağazası bulunuyor.

Müslümanların camiyi geri alma girişimi her seferinde Bulgar mahkemelerinden geri dönerken, sahipleri ise 2013’te Başmüftülük’ten 600 bin avro talep etmişlerdi.

TAŞKÖPRÜ CAMİİ’NİN HÜZÜNLÜ HİKAYESİ

Sofya’nın güneydoğusundaki Filibe şehrinde, 16. yüzyıl Osmanlı mimarisi eseri Taşköprü Caminin hüzünlü öyküsü, 1928’deki depremle başlıyor. 6,8 büyüklüğündeki depremde yıkılan caminin minaresini onarmak için cami arazisinin bir bölümü satılmış ancak yeterli para toplanamadığı için tamirat yapılamamış. Bu nedenle bir süre kapalı kalan camiye, 1944’e işbaşına gelen komünist rejim tarafından el konmuş. Cami 1992’den sonra tüm taleplere ve yargı başvurularına rağmen Müslümanlara iade edilmedi, özel mülk olarak işlev görüyor.

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş