Evliya Çelebi, Yunanistan’da Anıldı

Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’ın başkenti Atina’da Evliya Çelebi ve Seyahatnamesi masaya yatırıldı. Evliya Çelebi’nin 400. doğum yıldönümü anısına düzenlenen etkinlik, Avrupa’da yaşayan Müslüman toplulukların daha iyi anlaşılması, diyalog ve karşılıklı saygıyı geliştirme amacıyla gerçekleşti.

Atina’da British Council ve Benaki Müzesi’nin işbirliği ile Our Shared Europe programı kapsamında düzenlenen “Evliya Çelebi: Seyahatler Kitabı” adlı etkinlik, Atina ‘İslam Sanatları Müzesi’nde gerçekleşti. Program kapsamında ‘İslam Sanatları Müzesi’nde “Evliya Çelebi ve Seyahatnamesi” adlı resim ve belgeler sergisi de açıldı. Avrupalı ve Türkfarklı kesimlerden uzman ve sanatçıların ortak çalışmasıyla hayat bulan sergi, ziyaretçileri İstanbul,Kahire, Viyana ve Londra’ya manevi bir yolculuğa çıkarıyor. Aynı zamanda Osmanlı kültürünün Londra ve tüm Avrupa’yı müzik, tıp ve sanat vasıtasıyla nasıl etkilediğini de mercek altına alıyor. Atina’daki sergi, 05 Nisan-26 Haziran 2011 tarihleri arasında gezilebilecek. Etkinlik kapsamında düzenlenen açılışa yoğun ilgi dikkat çekerken, Girit Üniversitesi Osmanlı Tarihi öğretim görevlisi İliya Kolovo, “Osmanlı dünyasının seyyahı, Evliya Çelebi” adlı bir konuşma yaptı.

“EVLİYA ÇELEBİ’DEN ÇOK ŞEY ÖĞRENİYORUZ”

Evliya Çelebi’nin hayatı ile eseri Seyahatname’yi anlatan Kolovo, Evliya Çelebi’yi döneminin en önemli gezginlerinden biri olarak tanımladı. Kolovo, şöyle konuştu: “Evliya Çelebi,İstanbul çocuğuydu. 30 yaşından sonra onun evi, bütün Osmanlı İmparatorluğu oldu. Osmanlı kültürü, bir şehirler kültürüydü. Evliya Çelebiyi de taşradan çok şehirler ilgilendiriyordu.”

Seyahatname sayesinde geniş bir coğrafyaya ilişkin detaylı bilgiler edindiklerini anlatan Kolovo, Seyahatname’de özellikle Atina’nın anlatıldığı bölümlerden örnekler verdi.Seyahatname’yi Yunanca’ya tercüme eden Osmanlı tarihçisi İliya Kolovo, Atina ve Akropolis ile ilgili ayrıntılı bilgilerin, o döneme ilişkin çok önemli bilgi kaynakları olması bakımındanözel bir yere sahip olduğuna dikkat çekti. Evliya Çelebi’nin abartılı bilgiler verdiği gerekçesiyle eleştirildiğini anlatan Kolovo, ancak genel anlamda doğru bilgiler aktardığını, sayısal anlamda doğru bir bilginin ardından sayının çok önemli olmadığı yerlerde ise abartıya kaçtığını, bunu ise okuru şaşırtmak ve dikkatini çekmek amacıyla yaptığını ifade etti.

“EVLİYA, YUNANİSTAN’DA ÇOK SEVİLİYOR” 2004 yılında hizmete giren Atina İslam Sanatları Müzesi’nin ilk küratörü ve İslam sanatları uzmanı Ana Balyan, “Evliya Çelebi, kaynaklarıyla mükemmel bir Türk seyyahtır. Dönemin kuyumculuk ve mücevheratçılığı üzerine çalıştığım ve özel bir ilgi duyduğum için Evliya Çelebi’nin mükemmel anlatılarından çok yararlandım” dedi. Cihan Haber Ajansı’na konuşan Balyan, Benaki Müzesi bünyesinde faaliyet gösteren İslam Sanatları Müzesi ve British Council işbirliği ile bu etkinliğin gerçekleştiğini söyledi. İslam sanatları uzmanı Ana Balyan, “Evliya, Yunanistan’da çok sevilen bir seyyah. SadeceYunanistan değil Balkanlar ve Avrupa hakkında çok önemli şeyler yazan bir kişi.” dedi.

Açılışta etkinlik ortakları British Counsil ve Benaki Müzesi yetkilileri kısa birer konuşma yaptılar. Etkinliğen katılan misafirler, daha sonra resim sergisini gezdi.

İSLAM SANATLARI MÜZESİ

İslam Sanatları Müzesi, Yunanistanlı koleksiyoner Antoni Benaki’nin koleksiyonundaki 8 bin civarındaki nadide parçadan oluşuyor. İslam coğrafyasında 7’inci ve 19’uncu yüzyıllarda üretilen ve aralarında çok nadide kumaş, seramik, mücevherat, araç gereç ile çeşitli sanat ürünü objelerin sergilendiği 4 katlı müzenin teras katında ise Akropolis manzaralı kafeteryahizmet veriyor. İslam Sanatları Müzesi, Keramikos semtindeki ‘Agion Asomaton 22’ numarada bulunuyor. – ATİNA (Cihan Haber Ajansı)


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.