Bosna Hersek, AB üyeliğine başvuruyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Crnadak, AB üyeliği başvurusunun bu ay sonuna kadar yapılması için çalışmalara hızla devam ettiklerini söyledi

 

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı İgor Crnadak, Avrupa Birliği (AB) üyeliği başvurusunun bu ay içerisinde yapılması için çalışmalarına hızla devam ettiklerini bildirdi.

Financial Times’a konuşan Crnadak, Bosna’daki savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 20. yılında, AB üyeliği için önemli  adımlar atacaklarını belirterek, Brüksel’den, AB üyeliği başvurusunun “tam ve güvenilir” olması yönünde talep geldiğini kaydetti.

AB üyeliği sürecinin, 2014 yılında Almanya ve İngiltere’nin inisiyatifiyle yeniden ivme kazandığını ifade eden Crnadak, AB üyeliği başvurusunun bu ay sonuna kadar yapılması için çalışmalara hızla devam ettiklerini söyledi.

Crnadak, Bosna Hersek’in üyelik planlarının, üye ülkelerin son dönemde karşılaştığı sorunlara rağmen AB’nin hala üye olmayan ülkeler için çekiciliğini ortaya koyduğuna dikkati çekerek, AB üyeliği sürecinde Moskova yönetiminin de desteğini aldıklarını aktardı.

Üyelik başvurusunun ardından 12 ila 18 ay içinde “aday ülke” statüsü alacaklarına inandığı dile getiren Crnadak, AB Komisyonu’nun özellikle reformlar ve koordinasyon mekanizması kurulması konusunda Bosna Hersek’ten ilerleme kaydetmesini beklediğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Dünyabülteni


İçeriği Paylaş