Euro bölgesi sendeler gibi temkinli Balkan ülkeleri

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Kredi derecelendirme – kamu güvenini ve kredi erişimi için çok önemli – bazı Avrupa Birliği ülkelerinde ve Birlik adayları bir dayak çekici olmuştur. Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors, son raporunda, istikrarlı BB / B, uygun maliye politikası ve düşük borç ve nihai AB üyeliği umutlarını belirterek, yabancı ve yerli para birimi için Makedonya’nın kredi notunu teyit ettiği yüzden anlamlıydı reformların uygulanması için temel.

“Biz bu Makedonya onların güven var olduğu bir ülke olduğunu yabancı yatırımcılara bir başka güçlü bir sinyal olduğunu söylemek mutluluk duyuyoruz” maliye bakanlığı yaptığı açıklamada.

Kıbrıs ve Slovenya – – ajansı, bölgedeki ülkeler için değerlendirme azaltılması gibi S & P olumlama geldi ve Batı Avrupa: Fransa, İtalya, Portekiz, Avusturya ve İspanya.

Nedenlerle GSYİH, yatırım ve avro vatandaşların düşük alım gücü eksikliği düşen, kamu ve özel sektör tarafından ödeme güçlüğü, artan borçlanma içerir.

Birkaç Makedonya Avrupa’da krizden izole edilecektir diye düşünüyorum. Yerli bankacılar ekonomisinin durgunluğa olacağını tahmin, ve GSYİH büyümesinin Ulusal Bankası tarafından projelendirilen% 2’den daha az öngörülen% 4.5, çok daha düşük olacaktır.

“Avrupa’da bir ekonomik kriz tarafından vurulursa Makedonya etkileyecek O İhracat talep daralıyor;… Sanayi üretimi düşüyor durum düzelmezse, ekonomileri durgun olacak” Gligor Bisev, Makedonya Ekonomi Bankası Genel Müdürü, anlattı SETimes .

Eurostat tahminlerine göre, Makedonya ekonomisi% 1.7 büyüyecek. Tüm 27 devletten oluşan – – Hırvatistan, Slovenya, Portekiz, Hollanda, Macaristan, Kıbrıs ve İspanya borç ve bütün Birliği ekonomisinde sona erecek durgun olacaktır.

fotoğrafMevcut kredi derecelendirme ve olarak Standard & Poors derecelendirme hizmeti tarafından raporlanan yabancı uzun vadeli tahviller için. [SETimes]

Hırvatistan durgunluk zaten, ve GSYİH 2012 yılında% 1,2 oranında azalacak o bölgenin gösterisi için Eurostat rakamları.Slovenya’nın% 1,4 azalacak.

Karadağ% 0.4 minimal bir GSMH artışı ile yıl tamamlanması bekleniyor;

Bulgaristan% 0,5 ile biraz daha iyi geçirecek.

“Ben bütün Avrupa alana zaten girmiş düşünüyorum veya yakında bir resesyona girecek ve bölgenin neredeyse tamamen Avrupa ile ilişkili olduğu için, bu olumsuz dış etkilere de bizi etkilemesi kaçınılmazdır,” Profesör Tome Nenovski, Ekonomi Fakültesi Üsküp , dedi SETimes.

Dünya Bankası’na göre, Makedonya, Kosova, Karadağ, Sırbistan, Arnavutluk ve Bosna-Hersek’in Euro bölgesindeki belirsizlik nedeniyle önemli yavaşlamalar karşı karşıya.

Ancak bölge genelindeki, “Hiçbir ülke, Yunanistan gibi kötü bir durumda kabaca, bu nedenle karşılaştırma için yer yoktur,” Nenovski dedi.

Kıbrıs Ancak, olasılıkla kendi bankacılık sistemi üzerindeki Yunan krizin sonuçları ile başa çıkmak için AB mali yardımına başvuracaktır. Kıbrıs’ta Üç lider bankalar Yunanistan’ın borç kısmını yazmak için son AB kararı nedeniyle 3000000000 € üzerinden kaybetti.

 

 

 

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.