Filibe’de Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy Anıldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

12 Mart Türkiye Cumhuriyeti İstiklal Marşı kabulünün 94. yıldönümünü ve Mehmet Akif Ersoy Anma Günü nedeniyle Filibe’de bir etkinlik düzenlendi. Paisiy Hilendarski Üniversitesi Türk Dili Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanıp sunulan program, Filibe’nin Ramada Trimontsium Oteli Konferans Salonunda düzenlendi. Çok sayıda üniversiteli öğrencinin katıldığı etkinlikte T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Muavin Konsoloslar İmren Kaygısız ve Gürler Gürsoy da hazır bulundular.

İstiklal Savaşı şehitleri anısına saygı duruşuyla başlayan programda T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Programda, öğrenciler tarafından da günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı, Mehmet Akif Ersoy’un hayat hikayesi anlatıldı, İstiklal Marşı şiiri okundu. Bölümün Türk Dili hocası Harun Bekir’ın desteğiyle hazırlanan programa katılan öğrenciler, İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy 1936 yılında hayatını kaybetti. O günden bugüne aradan tam 78 yıl geçti. O, yüksek bir eğitim ve yüksek bir duygu dünyasıyla ruh zenginliğine kavuşan bir deha. İki dünya felsefesine, düşünce yapısına, hayat tarzına hakim bakış açısıyla gerçek bir aydın. Şiirleriyle, yazılarıyla, konuşmalarıyla milli mücadelenin manevi ateşleyicilerinden bir hatip, diye konuştular.

Yeni bir devlet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulurken, bağımsızlık destanının anlatılması gerekiyordu. Bunun için ülke çapında bir yarışma düzenlendi. Yarışmaya yüzlerce şair katıldı. Hisseden, hissetmeye çalışan, elinden geldiğince şiir yazan birçok insan katıldı. Hayatı güçlü duygularla yaşayan insan, Mehmet Akif Ersoy, uzak duruyordu bu yarışmadan. Çünkü öğrenmişti ki, sonunda ödül vardı. Zorlukla ikna ettiler kendisini. Yazdığı şiir, muhteşem duygularla Meclis kürsüsünde okunduğunda, artık başka bir şiire gerek yoktu. İstiklal Marşı, 12 Mart 1921’de, alkışlar ve dualar eşliğinde gözyaşları içinde kabul edildi. Mehmet Akif para ödülünü reddederek şehit ailelerine bağışladı.

Kırcaali Haber

10845626_1089661881059769_3632133273895743974_o000000000000


İçeriği Paylaş