Bosna Hersek’te yaşananlara karşı uluslararası toplumun tepkisiz kaldığı eleştirisi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Srebrenitsa Belediye Başkan Yardımcısı Hamdija Feyziç, uluslararası toplumun Bosna Hersek’te son dönemde yaşanan gelişmeler karşısındaki tavrının, Srebrenitsa soykırımının minimize ve hatta inkar edilmesine sebep olduğunu söyledi.

Feyziç, uluslararası toplumun Bosna Hersek’teki gelişmeler karşısındaki tutumunun, Srebrenitsa soykırımının minimize ve hatta inkar edilmesine sebep olduğuna işaret ederek “Bosna Hersek’teki çalkantılı siyaset, Sırp bölgesinin tutumu ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp üyesi Milorad Dodik’in politikası halkta huzursuzluğa sebep oluyor.” dedi.

Bosna Hersek’teki siyaset sahnesinde istikrarsızlığın görüldüğünü dile getiren Feyziç, “Srebrenitsa her zaman ilgi ve olayların odak noktası oldu. Ancak aleyhimizde oluşan durumlarda uluslararası toplum sessiz kalmayı tercih ediyor.” diye konuştu.

Feyziç, uluslararası toplumdan birçok temsilcinin son günlerde Bosna Hersek’i ziyaret ettiğini, ancak henüz bir yaptırımın söz konusu olmadığını ve Dodik’in politikalarını sürdürdüğünü kaydetti.

1993-1995’te Birleşmiş Milletler’e ait güvenli bölgenin askeri güçlerden arındırıldığını hatırlatan Feyziç, “O gün yaşanan olaylarda, Sırp ordusuna karşı tavır koymayan uluslararası toplum ile bugün Bosna Hersek siyasetinde yaşanan olaylar karşısında tavır almayan uluslararası toplumun yaklaşımlarının aynı olduğunu görüyoruz.” dedi.

Hamdija Feyziç, 1993-1995’te Srebrenitsa’yı uluslararası toplumdan birçok temsilcinin ziyaret ettiğini, “buna rağmen 1995’te güvenli bölge ilan edilen Srebrenitsa’da sivil Boşnak halkın soykırıma maruz kaldığını” söyledi. Feyziç, “Bosna savaşı sırasında Srebrenitsa’yı terk etmek zorunda kalıp daha sonra geri dönen vatandaşlarımız, şartların daha da kötüleşmesi durumunda kendilerini neyin beklediğini çok iyi biliyorlar.” dedi.

Bosna Hersek eski Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko’nun 23 Temmuz’da “Bonn Yetkilerine” dayanarak çıkarttığı “soykırımın inkarının cezalandırılmasına ilişkin yasa”nın ülkenin resmi gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girdiği hatırlatan Feyziç, “Yeni Yüksek Temsilci bu yasanın uygulamaya dönüşmesi için çalışmalıdır.” diye konuştu.

Srebrenitsa Belediye Başkan Yardımcısı Feyziç ayrıca Srebrenitsa’nın Potoçori bölgesinde 147 öğrencinin öğrenim gördüğü bir okula spor salonu yapılması için yatırımcı aradıklarını belirterek “Yakın zamanda Türkiye Kent Konseyleri Birliği’ne projemizi sunacağız. Ümit ediyorum ki projenin gerçekleştirilmesi için gerekli yatırıma ulaşacağız.” ifadesini kullandı.

Kaynak: Yeni Şafak


İçeriği Paylaş