Erdoğan konuştu, Atina’da cami yapılacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan Başbakanı Samaras ile görüşen Başbakan Erdoğan, Yunan Parlamentosu’ndan cami için onay çıktığı bilgisini paylaştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Katar’da, Yunanistan Başbakanı Samaras ile görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras’a, imarıyla ilgili müsaade edilmesi halinde Atina’ya camiyi kendilerinin yaptırabileceğini belirterek, ”Yeter ki Atina’ya bu turizmde vesaire gelen Müslümanlar orada ibadet edebilecekleri bir yer kendilerine bulabilsinler dedik. Sayın Samaras olumlu bir yaklaşım gösterdi. Zaten Parlamento’dan da geçtiğini söylediler. Yani bu tür adımların karşılıklı iyi niyet anlayışıyla çözülebileceğinoktasında bir mutabakatımız oldu” dedi.

Başbakan Erdoğan, Katar’daki görüşmeleri kapsamında, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile görüştü. Erdoğan, kaldığı otelden ayrılırken, görüşmeye ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yunanistan Başbakanı Samaras ile görüşme ve Batı Trakya

Başbakan Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile görüşmesinde ise Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili ilişkileri ele aldıklarını söyledi.

Batı Trakya’daki sorunların da Samaras ile değerlendirildiğini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:
”Batı Trakya’daki sorunların yanında yine yetimhanenin bir çevre enstitüsü olarak yapılmasına yönelik değerlendirmemiz oldu. 5 Mart’ta Ankara’da üst düzeyli istişare konsey toplantısını yapacağız ve bu toplantıya kendileriyle de ‘öne sürdüğümüz bu başlıklar noktasında daha hazırlıklı olarak gelip, bunu Ankara’da görüşüp bir neticeye bağlayalım’ şeklinde mutabakatımız oldu. Atina’daki cami konusunun da Parlamento’dan geçtiğini bize kendileri söyledi. Bizler de bunun tarafınızdan yapılması şart değil, imar noktasında müsaadede bulunursanız bunu bizde yaptırırız’ dedik. Yeter ki Atina’ya bu turizmde vesaire gelen Müslümanlar orada ibadet edebilecekleri bir yer kendilerine bulabilsinler dedik. Sayın Samaras olumlu bir yaklaşım gösterdi. Zaten Parlamento’dan da geçtiğini söylediler. Yani bu tür adımların karşılıklı iyi niyet anlayışıyla çözülebileceği noktasında bir mutabakatımız oldu.”

Erdoğan, ”Heybeliada’da da bunu bekliyor musunuz” sorusu üzerine ise ”Olabilir, niye olmasın” karşılığını verdi.

AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.