AB Komiseri: Romanya, Bulgaristan ve Hırvatistan çok yakında Schengen’e girecek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Romanya’nın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığı tarafından düzenlenen AB-ABD Adalet ve İçişleri Bakanlar Toplantısı’ndan önce konuşma yapan AB Komisyonu Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopoulos, “Romanya çok yakında Schengen bölgesinin bir üyesi olacak. Aynısı Bulgaristan ve Hırvatistan için de geçerlidir” diye kaydetti.

Romanya’nın ne zaman Schengen bölgesine gireceğine ilişkin sorusu üzerine Avramopoulos, bazı teknik ve pratik gerekliliklerin henüz karşılanmadığını söyledi.

AB Komiseri, ”O andan uzak değiliz. Daha çok teknik, ama pratik de olan başka birçok husus var. O günden uzak değiliz. Çok yakınız. Bu zaman meselesi değil, diğer bütün ayrıntıların yerine getirilmesi meselesidir. Bu şey Bulgaristan ve Hırvatistan için de geçerlidir” diye ekledi.

Avramopoulos, bu konunun Bükreş’teki toplantı gündeminde yer almadığını, ancak Romenlere ülkelerinin çok yakında Schengen bölgesine üye olacağına dair net mesaj göndermek istediğini belirtti.

AB Komiseri, AB ve ABD’nin son on yılda çok sağlam bağlantılar kurduğunu ve bu yönde çalışmaya devam edeceklerini kaydetti. Avramopoulos, “Sınır kontrolü, güvenlik ve göç konusunda birlikte çalışmamız gerekiyor. Son yıllarda önemli ilerleme kaydettik” diye belirtti ve bunun ortaklar arasındaki güven nedeniyle olduğunu da ekledi.

Avramopoulos,” Aynı zorluklarla karşı karşıyayız. Terörizm ve göçün küresel bir boyuta ulaştığını biliyoruz, bu nedenle daha fazla küresel işbirliği gerekli. AB ile ABD arasındaki ortaklık çok önemlidir. Ayrıca vizeler hakkında da konuşacağız. Romanya’da insanlar ABD’ye özgürce seyahat edebilecekleri anı bekliyorlar. Bu bakımdan son mildeyiz” diye belirtti.

 

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş