Bulgaristan Ordusu Gönüllü Yedek adaylar arıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat’ın köy muhtarları ve vekilleriyle yaptığı olağan aylık toplantısında ele alınan temel konu hükümetin doğal afetleri, yangın ve acil durumları engelleme ve kontrol altına alma ve sonuçları ortadan kaldırma amacıyla gönüllü oluşumların faaliyetleri hakkında prosedürler açılmasına ilişkin kararında yapılan yeni düzenleme idi.

Yangın Güvenliği ve Sivil Koruma Kırcaali İl Yönetiminde Başmüfettiş Valentin Karev muhtarlara kararname ile ayrı ayrı belediye ve yerleşim yerlerinde Bulgaristan İçişleri Bakanlığı Yangın Güvenliği ve Sivil Koruma Genel Daire Başkanlığının ekiplerine yangınları engelleme, sınırlandırma ve yok etme, doğal afetlerin, acil durum ve kazaların sonuçlarını sınırlandırma ve ortadan kaldırma, can ve mal kurtarma çalışmalarında yardım etmek için gönüllü oluşumları kurma prosedürlerin belirlendiğini izah etti.

Başka bir konu da Bulgaristan ordusunun gönüllü rezervinde görev yapmak için adayların aranması oldu. Kırcaali Askeri Daire Başkanlığı Başkan Yardımcısı Binbaşı Evgeni Ençev muhtarları düzenlenecek olan müsabakalarla ilgili koşul ve prosedürlerle tanıştı.

Gönüllü rezervinde görev yapmaya aday vatandaşların Bulgaristan Cumhuriyetinin 18 yaşı aşkın vatandaşı olup, başka ülke vatandaşlığına sahip olmamaları gerekiyor. Bu işe fiziksel ve psikoloji açıdan uygun olmaları şart. Gönüllü rezervinde görev yapmak için sınırlı yaşı aşmamış olmaları başka bir koşuldur. Asker, denizci, çavuş ve astsubaylar için 55 yaş, subay adayları ve subaylar için ise 60 yaş sınırı getirilmiştir.

Gönüllü rezervine kayıt olan kişilere yılda 700 leva, yabancı ülkede Bulgar misyonlarında çalışanlara ise 30 bin leva ödenecek. Gönüllü rezervine ülke çapından 400 kişi alınacak, fakat şu ana kadar ancak 18 kişi başvuru yapmıştır.

Başkan Resmi Murat, köy muhtarlarına ekonomi fonu mevcut durumlarda hastanenin odun yongası olan katı yakıtla ısıtılmasına rağmen birer araba yakacak odun sağlamalarını hatırlattı.

Başkan, “Bunu yapmayı üstlendik ve katkımızı vermek zorundayız” diyerek Belediyenin ulaşımı belirli bir günde sağlayacağını belirtti. Şu ana kadar sadece Svetulka (Çangallı) muhtarlığı sağlık kurumuna odun temin etmiştir.

Resmi Murat, bu ayın ortasında Avrupa Birliğinin bir programı üzere Bulgaristan Kızılhaç teşkilatının gıda yardımı yapacağını duyurdu. Ardino Belediyesinde 1 157 kişi gıda yardımı alma hakkına sahip. Gıda paketleri Ardino ve Mleçino (Sütkesiği) köyünde dağıtılacak.

http://www.kircaalihaber.com

Güner ŞÜKRÜ

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.