Edirne Valisi Sözer’den Kırcaali’ye ziyaret

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Edirne Valisi Gökhan Sözer, beraberindeki heyet ve Türkiye’nin Filibe Başkonsolosu Ramis Şen ile dün Kırcaali’yi ziyarette bulundu. Heyette iş adamların, siyaset ve kültür çevrelerine mensup şahısların, sivil toplum örgütleri temsilcilerin yer aldı. İlk önce Vali, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis’i makamında ziyaret etti. Dostane ve samimi hava içinde geçen görüşmede Sayın Azis genel olarak Kırcaali şehrinin özelliklerini, Belediyenin tarihini ve kendisinin yerel yönetimde deneyimini paylaştı.

Demokrasi döneminin ilk Belediye Başkanları Hak ve Özgürlükler Hareketinden /HÖH/ İsmet Saraliyski, ardından Rasim Musa’nın olduğunu ve kendisinin de son iki dönem Belediye Başkanı olduğunu, bundan önce ise vali yardımcısı görevinde bulunduğunu belirtti. Bulgaristan’da 264 Belediye’den, 42’sinin HÖH’nden olduğunu, bunların arasında sadece Kırcaali il merkezinin Belediye Başkanının Türk olduğunu belirtti. Bu başarı belediye nüfusunun yarıdan fazlası Türklerden oluştuğundan ileri gelmektedir. Ona bağlı 117 köyde tamamen Türkler yaşamakta. Kırcaali Belediyesi’nin 41 Meclis üyesinden 26’sının HÖH’ten olduklarına dikkat çekti. Başkan, önümüzdeki yerel seçimlerde 4 ay ikamet zorunluluğu getirildiği için çifte vatandaşlığı olan Türkler oyunu kullanamamalarına rağmen HÖH’nin kazanacağını inanıyorlar. Başkan, bu yılın sonuna kadar büyük önem taşıyan Kırcaali – Gümülcine yolunun açılması beklendiğini ve onun Türkiye ile de bağlantı için kullanılabileceğini ifade etti. Aslında bu yol, Avrupa Birliği’nin 9 Nolu otobanından bir parçası. Hasan Azis, konuğuna şehrin özelliklerini ve onun dönemlerinde gerçekleştirilen en önemli üç projeyi tanıttı. Bunlar, “Üreticiler Pazarı”, “Su Aynası” ve şu an 350 bin metre kare üzerinde inşa edilen “Kuzey Arpezos” Park projesi. Park projesinin ikinci kısmı da 300 bin metre kare kapsadığını ve böylece Kırcaali’nin Avrupa Birliğinde kişi başına düşen en fazla park alanına sahip şehir olacağının altını çizdi. Başkan, her birisinin Bulgaristan’da ve Balkanlar’da eşi benzeri olmayan Avrupa Birliği projeleri olduğunu paylaştı. Hasan Azis, yakın zamanda Kırcaali’nin ikinci büyük camisini inşa edeceklerini ve bundan duyduğu sevinci dile getirdi. Başkan, “Biz Türkiye ile gerçekleştirdiğimiz dialoga çok önem veriyoruz” dedi. Bu bağlamda Tekirdağ, İstanbul-Gazi Osman Paşa, Bursa-Osman Gazi ve İzmir Büyükşehir Belediyeleriyle imzalanan kardeşlik protokollerine değindi. İki komşu ve dost ülkenin ortaklaşa düzenlediği çeşitli kültür etkinliklerini dile getirdi. Kırcaali bölgesinde en büyük yatırımları Türk şirketlerinin yaptıklarını ve böylece işsizlik oranının düşmesinde katkıda bulunduklarını ifade etti. Otomobil parçaları üreten, ikinci ve üçüncü fabrikasının da kurulmasını bekleyen “Teklas” şirketini ve “Şahinler” tekstil şirketini örnek olarak gösterdi. Türkiye ile kurulan başarılı ilişkilerin sürdürülmesinde T.C. Filibe Başkonsolosu Ramis Şen’in büyük katkıları olduğunu belirtti. Hasan Azis, yakın zamanda Kırcaali ili belediyelerini ve bölgenin ekonomik potansiyelini Edirne’de ve Türkiye’nin birçok büyük şehirlerinde tanıtımını yapacaklarını açıkladı.
Ayrıca Başkan, Kırcaali bölgesinin problemlerini ve en büyük sorun haline gelen şehirden uzak kalan köylere su götürülmesine çözüm arayışı içerisinde olduklarını belirtti. Bu konuda Türkiye’deki kardeş belediyelerden de yardım beklediklerini söyledi. Belediye Başkanı konuğuna Kırcaali bölgesinde Türklerin birkaç yıl öncesine kadar %90’nının tütün üretmekle geçimini sağladıklarını, şimdi ise bu oranın ancak %3’e indiğini kaydetti. Bunun da tütüncülüğe alternatif aramalarını gerektirdiğini söyledi. Bundan dolayı çiftçilerin topraktan elde ettiği ürününü realize edebilmeleri için Kırcaali’de yeni bir pazar yeri kurduklarını dile getirdi. Şu anda birçok Kırcaalilerin kiraz, erik, ceviz yetiştirmeye ve balıkçılığa yöneldiklerini ifade etti. Başkan, geçen yaz Türk tiyatrosu diye bilinen “Kadriye Latifova” Devlet Müzikal ve Dram Tiyatrosunun kapatıldığını ve bu yönde Belediyenin büyük bir kültür projesi hazırladığını belirtti. Başkan, “Bu dava kaybettiğimiz bir dava değil” dedi. Belediyeden ayrılmadan önce Gökhan Sözer ev sahibine Edirne’yi sembolize eden hediyeler, Sayın Azis ise Rodoplardan manzara yansıtan bir tablo sundu. Edirne Valisi’nin programı Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed’i ve camiyi ziyaretle devam etti. Müftü Valiye Bulgaristan’da İslam dini inancının yönetim ve eğitim sistemini tanıttı ve kendisinin de bu yönde deneyimini paylaştı. Beyhan Hoca, yeni eğitim yılından itibaren Mestanlı İlahiyat Lisesinin, Türkiye Diyanet Vakfının finanse ettiği Avrupa standartlarına uygun yeni bir binasının açılacağını bildirdi. Gökhan Sözer’in müftülüğe getirdiği hediyeler arasında Kuranı Kerim vardı. Beyhan Mehmed de misafirine hediyeler sundu. Ardından Kırca Ali’nin mezarı başında dua okundu. Camide müftü, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hediye ettiği özel baskılı Kuranı Kerimi ve Fatiha Süresinden başlayarak Nas Süresine kadar 114 süreyi içeren bir çerçeveyi gösterdi.
Cami çıkışından sonra Başkan Azis konuklarına Kırcaali pazarını gezdirdi. Gökhan Özer’e bir pazarcı bal ikram etti.
Heyetin kiliseyi nezaket ziyaretinde onları Hırıstiyan Cemaatinin Başkanı Peder Petır Garena elinde bir küçük heykelle karşıladı. Bunun anlamı ise, Edirne Valisi’nin de heykeltıraşlar gibi insanlara şekil verme, birlikte yaşamayı öğretme görevinde bulunduğunu belirtti. Papaz Valiye hitaben, “Sizin şehrimizi ziyaret etmenizi iki millet arasında bağ kurmak için uzatılmış bir el olarak kabul ediyorum. Özellikle karışık etnik toplulukların yaşadığı Kırcaali ve Edirne gibi şehirler için bu çok önemli” dedi.
Peder sembol olarak heykeli valiye hediye etti, o da kendisine Edirne’den getirdiği sembolik hediyeler sundu. Gökhan Sözer’in programı Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova’yı nezaket ziyareti ve Anadolu Ajansı Edirne Bölge Müdürlüğünün “Ata yadigarı, eşsiz emanet: EDİRNE ” adlı sergisinin Kırcaali’de açılışını yapmakla devam etti.
Ayrıca Sayın Gökhan Sözer “Teklas” ve “Şahinler” fabrikalarını ziyaret etti, “Su Aynası” ve Kırcaali’nin merkezinde kurulan yeni parkı yerinde gördü.

Resmiye MÜMÜN


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.