ATAKA’dan Hükümete Ultimatom

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Aşırı ırkçı politika sürdüren Ataka lideri Volen Siderov, partinin Meclis’e mevzuat değişiklikleri yapılması ve deklarasyonlar kabul edilmesi için 10 teklif sunduğunu bildirdi.

Gerçek milli sorumluluk taşıyan kararlar olduğunu iddia eden ırkçı lider, teklifleri şöyle sıraladı:

1. Bulgaristan Ulusal TV’de yayınlanan 10 dakikalık Türkçe haberlerin yayından kaldırılması;
2. Hükümetin Türkiye’nin Trakya bölgesinden göç eden Bulgarların mal varlığının geri alınmasına yönelik politika yürütmesi;
3. 2012 yılında Kabul edilen Bulgarlaştırma sürecini kınama deklarasyonunun reddedilmesi;
4. Osmanlı İmparatorluğu’nun Bulgarlara sözde soykırım uygulamasının tanınması;
5. İlaçların ve ders kitaplarının vergilendirilmemesi;
6. Düz oranlı verginin kaldırılması;
7. Enerji dağıtım şirketleriyle yapılan anlaşmaların iptal edilmesi;
8. Altın madenlerini işletme imtiyaz anlaşmalarının iptal edilmesi;
9. 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren asgari emekli maaşın 500 leva olmasıyla ilgili Bütçe Kanunu ve Devlet Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili mevzuatta yapılan değişikliklerin iptal edilmesi;
10. İş Kanunu’nda asgari ücretin Avrupa Birliği’nde ortalama ücrete endekslenmesine yönelik değişiklik yapılması.

Siderov, “Eğer bu teklifler kabul edilmezse, bu Meclisin ve oluşumuna ilişkin hoşuna gitmeyecek sonuçlar çıkartacağız ve bu Meclis’te yer alıp almama konusunda bir karar alacağız” dedi. Erken seçimlerin çözüm olup olmaması sorusuna Siderov, Meclisin kendi tarafından feshedilemez durumda olduğu için ilk önce hükümetin istifa etmesi gerektiğini söyledi. Bu tekliflerin Ataka partisinin yıllarca prensip olarak izlediği politika olduğunu ifade etti.

Bugün Vasil Levski anısına düzenlenen yürüyüşte provokasyonlar yaşanmaması için önlemler alındığını, fakat çeşitli grupların birbiriyle çatışmaya girmemesi için emniyet güçleri izin verirlerse, sorumluluğunu İçişleri Bakanlığı’nın üstlenmesi gerektiğini dile getirdi.
Siderov’un ifadesine göre İçişleri Bakanı Ataka partisinin mensubu olmalı, çünkü ancak o zaman Bulgaristan’da sokaklarda güvenlik ve düzen sağlanmış olacak.

Siderov, Ataka Meclis Grubu’nun Başmüftülüğün vakıf mallarının geri iade edilmesi taleplerine karşı çözüm bulunacağı Dinler Kanunu’nda değişiklik yapılması teklifi de sunduğunu bildirdi.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş