Irkçı liderden Türk Milletvekiline saldırı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da geçen hafta bir camide namaz kılanlara düzenlenen saldırılar nedeniyle kapatılması gündemde olan ırkçı ATAKA partisinin lideri Volen Siderov, dün de bir radyo programında Türk milletvekili Kurman İsmailov’a saldırdı.

Sofya’daki Banya Başı Camisi’nde geçen Cuma günü namaz kılanlara yönelik saldırının ele alındığı BNR radyosundaki tartışma sırasında, ATAKA lideri Siderov, Hak ve Özgürlükler Hareketi eski üyesi ve bağımsız milletvekili İsmailov’a yumruk attı.

Programın sunucusu Veliçko Konakçiyev, Siderov’un ülkedeki camilerin aşırı dincilerin yuvası haline geldiğini söylemesi ve Türk milletvekiline küfürler savurması üzerine, araya girerek dinleyicilerden özür diledi. Bu sırada ATAKA liderinin İsmailov’a yumruk attığı belirtildi. İki konuğun yumruk yumruğa kavga etmesi üzerine programa bir süre ara verildi.

5 dakika müzik yayını yapıldıktan sonra devam eden program, ATAKA liderinin küfretmeye devam etmesi üzerine erken bitirildi. Programın ardından kavgayı ATAKA lideri Siderov’un başlattığını söyleyen sunucu Konakçiyev, “23 yıllık gazetecilik hayatımda böyle bir saçmalık görmedim” dedi.

ATAKA KAPATILABİLİR

Banya Başı Camisi’nde geçen Cuma günü aralarında Siderov’un da bulunduğu ATAKA üyeleri, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı gösteri düzenlemiş, cami önünde Cuma namazı kılan cemaatin üzerine yumurta atmış ve bir seccadeyi yakmıştı. Olayda beşi polis 7 kişi yaralanmıştı.

Bulgaristan Başsavcılığı’nın, cami saldırısı ve ırkçı söylemleri nedeniyle ATAKA’nın yasaklanması için öneride bulunabileceği belirtildi.

Sofya Başsavcısı Nikolay Kokinov, ATAKA’nın etnik ve dini nefreti körüklediği yönünde yeterli kanıta sahip olmaları halinde partinin yasaklanması için harekete geçeceklerini söyledi.

 

Hürriyet

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.