Dünya Anadil Günü kutlanıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da yaşayan Türkler, Dünya Anadil Günü’nü kutladı. Sofya’da faaliyet gösteren Kültürel Etkileşim Derneği, Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği’nin desteğiyle, Ramada Oteli’nde şölen düzenledi.

UNESCO’nun 1999 yılında ilan ettiği ve dünyada konuşulan farklı dillerin korunması ve yaşatılmasını hedefleyen gün münasebetiyle yapılan etkinlik, “Dilimiz kimliğimizdir, bizi yaşatan Türkçe anadilimizdir” temasıyla gerçekleştirildi.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, programda yaptığı konuşmada, Bulgaristan’da yaşayan soydaşların, hayatlarının her alanında ana dillerini kullanmalarının hem mevcudiyetlerinin hem de Türk dili ve kültürünün zenginliğinin yaşatılması bakımından son derece önemli olduğunu vurguladı.

Bulgaristan’da yaşayan soydaşların “ülkenin kültürel çeşitliliğine ve zenginliğine önemli katkılar yaptığının” altını çizen Gökçe, “Dilimize sahip çıkmamız, kendimize, benliğimize, kültürümüze ve mevcudiyetimize sahip çıkmamızla eş anlamlı bir şey. Bunun için küçük büyük her yaştan bunu el birliği ile cesaret ve enerjiyle yapmamız gerekir“ dedi.

Kültürel Etkileşim Derneği Başkanı Dr. Emine Bayraktarova da katılımcıları selamlayarak, şunları söyledi:
“Ana dillerin korunması ve geliştirilmesi her toplumda karşılıklı anlayışın anahtarıdır. Günümüzde birden fazla dilin konuşulması, kültürel ilişkilerin zenginliklerinin daha iyi tanınmasına yol açmaktadır. Globalleşen dünyada kültürler arası anlayış ve diyaloğun gittikçe daha büyük önem taşıdığını görüyoruz.”

Etkinliğin resmi açılışının ardından çocuklar, aralarında Rıfkı Kaymaz’ın kaleme aldığı “Ana Dilim Güzel Türkçem”in de yer aldığı Bulgaristan ve Türkiye şairlerinin Türkçe şiirlerini okudu.

Şölene Kuzeydoğu Bulgaristan’ın Ruyno Belediyesi’nden ve ülkenin güneyindeki Smolyan şehrine bağlı Borino köyünden katılan folklor grupları türkü söyledi.

Programda ayrıca Sofya İslam Enstitüsü öğrencileri Nasrettin Hoca fıkralarından oluşan skeçler sundu. Şair Aziz Taş ise kendine ait şiirlerinden bir derlemeyi okudu.

Bulgaristan Türklerinin eğitim, kültür, bilim, edebiyat, sanat ve iş çevrelerini bir araya getiren etkinlikte, Büyükelçi Gökçe ve diğer diplomatlar şölene katılan çocuklara hediyeler verdi. Türk halk edebiyatından seçilen bilmecelere doğru yanıtlar veren küçük katılımcılar ise kitapla ödüllendirildi.

AA


İçeriği Paylaş