Balkan Savaşları’nda şehit düşen 4 bin askerin mezarı kayıp

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

1912-1913 yıllarında meydana gelen Balkan Savaşları’nda kolera salgınından ölen 4 bin askerden sadece 40’ının mezarı biliniyor. Diğerlerinin ise Çatalca’nın Ömerli köyünde gömülmüş olabileceği düşünülüyor.

Balkan Savaşları’nda Osmanlı’ya yardım eli uzatan ülkelerden biri Hindistan’dı. Aralarında bugünkü Hindistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Hamid Ensari’nin amcası Dr. Muhtar Ahmet Ensari’nin de bulunduğu Hindistan’ın Kızılay’ı Hilal-i Ahmer Cemiyeti, savaşta yaralanan Osmanlı askerlerini tedavi etmek için Hadımköy’de bir hastane kurdu. Bunun yanı sıra iki çeşme ve bir cami yaptırdı. Ne var ki cami 1970’lerde yıkıldı, çeşmeler de bakımsızlıktan çökmek üzere. Hastanenin bulunduğu bölgede şehit olan 4 bin askerin kabri ise bilinmiyor. 1912-1913 yıllarında meydana gelen savaşlarda kolera salgınından ölen 4 bin askerden sadece 40’ının mezarı biliniyor. Kayıp şehitliğin Ömerli köyünde olabileceği iddia ediliyor. Fatih Üniversitesi araştırma görevlisi Kasım Bolat, Çatalca muharebelerinde 4-5 bin askerin şehit olduğunu ve Balkan şehitlerinin tamamının yerinin bilinmediğini belirtiyor. Bolat, “Çatalca muharebeleri Çatalca, Silivri ve Hadımköy civarında meydana geldi. Savaş sırasında kolera salgını olduğu için ölen askerler bulundukları yere kireçlenerek gömüldü.” diyor. Balkan Savaşı’nda ölenlerin sayısı belli değil. Bazı kaynaklarda 10 bin, bazılarında ise 15 bin olarak geçiyor. Bolat, bu şehitlerin yerinin belli olmadığını hatta Gazilertepe Şehitliği’ndekilerin Balkan Savaşı’nda mı yoksa 1877-1878 Savaşı’nda mı şehit olduklarının bilinmediğini ifade ediyor.
Haberin devamını okumak için aşağıdaki linki tıklayınız:

Zaman


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.