Kosova’nın Yeni Başbakanı Albin Kurti Kimdir?

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova Başbakanı Albin Kurti yemin ederek göreve başladı.

Albin Kurti 24 Mart 1975 yılında Priştine’de doğdu. 1997 yılında  Priştine Üniversitesi  öğrenci lideri seçilmesiyle  ismini kamuya duyurdu. Daha fazla haklar talebiyle protestolar örgütledi.  Ağustos 1998 yılında Kurti,  Kosova Kurtuluş Ordusu-UÇK  siyasi temsilcisi olan Adem Demaçi’nin Ofisinde sekreter olarak çalıştı. Mart 1999 yılında Priştrne bombalandı, Kurti ise 27 Nisan’da Sırp polisi tarafından tutuklandı.

Bombalamanın sona erdiği 10 Haziran’da Sırp güçleri Kosova’yı terk etti,  bununla da Kosova’da savaş bitti. Aynı yılda Kurt i2 bin Arnavut ile Sırbistan cezaevlerine sevk edildi. 2001 yılının 7 Aralık tarihinde serbest bırakıldı.  Kurti, Nisan 2003’te Priştine Üniversitesi Elektroteknik Fakültesinden mezun oldu.

Haziran 2005 yılında diğer siyasi aktivistlerle birlikte  Vetvendosje (Kendin Karar Al) Hareketini kurdu. Kurti savaştan sonra da Kosova’da tutuklandı. Tutuklama ise  BM Kosova Misyonu (UNMİK),  bağımsızlığın ilanından sonra ise EULEX’e karşı gelmesi nedeniyle gerçekleşti.

Aralık 2010 yılında Vetvendosje ilk kez  Kosova Parlamento seçimlerine katılarak 14 milletvekili sandalyesini kazandı.

O zamandan Vetvendosje Hareketi  Mecliste hep muhalefetti, milletvekili sayısı ise seçimden seçime arttı.

Ne var ki 2015 yılında sınır belirlemesi ve “zajedinica” gibi  konular nedeniyle protestolar  Meclis içinde olduğu gibi dışında da devam etti. O yılda  Kurti, Kosova’nın yeni tarihinde Meclis salonunda gözyaşartıcı atan ilk milletvekili oldu. Kurti partisinin bu davranışı  gelecek iki yıl sürdü. 2017 yılında  Vetvendosje bölünerek, bu partiden çıkan 12 milletvekili yeni parti kurdu.

2018 yılında Kurti tekrar Vetvendosje Başkanı seçildi.

Albin Kurti evli ve bir çocuk babasıdır.

Kaynak: Kosova Haber


İçeriği Paylaş