Dr. Mindov: Bulgaristan nüfusu, günde 144 kişi azalmakta

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Sofya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Georgi Mindov, Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) verdiği demeçte,”Bulgaristan nüfusu, günde 144 kişi azalmakta. Doğum oranı ile ölüm oranı arasındaki fark bu kadar. Bulgaristan vatandaşlarının % 30’u yurt dışında ya da sigortasız oldukları için sağlık sistemine erişimi yok. İstatistikler yanlış” diye kaydetti.

Eurostat’ın gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına göre Bulgaristan vatandaşlarının yüzde 50’sinden fazlasının aile hekimini ziyaret etmediğine dair verilerle ilgili olarak Dr. Mindov,”Aile hekimini ziyaret etmeyenlerin gerçek oranı yüzde 20’dir” dedi.

Dr. Mindov,”Profilaksi amaçlı muayeneler yaptırmayanlara ceza uygulanması gerekir. Ama bunun için ceza uygulandığına dair bir bilgim yok. Bunun için 2-3 gün süren sağlık tetkikleri yapılması lazım” dedi.

Dr. Mindov’un ifadesine göre, hem hekimler hem hastalar azalmakta. Büyük şehirlerde bile uzman doktora zor erişim olduğu fark edilir. Aile hekimlikleri iki üç kat daha fazla hasta kabul ediyor ve randevu talebini reddetmek zorunda kalıyor.

Dr. Mindov,”Aile hekimlerinin acil sağlık hizmetleri sunmadığı bilinmelidir.Biz alışmışız, randevu almadan aynı gün aile hekimini ziyaret etmek istiyoruz. Avrupa’nın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Birinci basamak sağlık hizmetleri için ayrılan kaynakları azaltma yönünde sürekli bir eğilim var” diye kaydetti.

Kaynak: Kircaali Haber


İçeriği Paylaş