Dört ülke, vatandaşlarımızın süresi dolmuş kimliklerle Bulgaristan’a dönmelerine izin verdi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, gazetecilere verdiği brifingde,”İrlanda, Çek Cumhuriyeti, Birleşik Krallık ve Türkiye olmak üzere dört ülke, vatandaşlarımızın kimlik belgelerinin süresi dolmuş olsa bile Bulgaristan’a dönebilmeleri için yazılı izin vermiştir” diye bildirdi.

Zaharieva, Bulgar makamlarının 15 Mart-15 Ekim tarihleri arasında süresi dolmuş kimlik belgelerine sahip Bulgaristan vatandaşlarının ülkemize dönebilmelerine izin verilmesi yönünde talepte bulunduğunu hatırlattı.

Bakan, ABD yetkililerinin, süresi dolmuş kimlik belgelere sahip Bulgaristan vatandaşının geçişlerine izin verilip verilmemesine ilişkin değerlendirmenin, ilgili havaalanındaki ulaşım güvenliği ajansı çalışanı tarafından yapıldığını bildirdiklerini, bu yüzden vatandaşları bunun riskli olduğu konusunda uyardı.

Sürekli Dışişleri Bakanlığı’ndan yardım isteyen vatandaşlarımız olduğunu bildiren Zaharieva, “Yardıma ihtiyacı olan her bir Bulgaristan vatandaşına yardım ediyoruz” diye vurguladı.
Bakan, İtalya’daki iki yolcu gemisinde mahsur kalan 24 kişilik grubu örnek verdi.

Zaharieva,” Bugün ülkemize hareket edecek bir otobüsün Bulgaristan’a ulaşması üzere sınırlardan geçişi için diplomatik misyonlarımız aracılığıyla “yeşil hat” sağladık. Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) bir uçak seferi düzenlenecek, oradan Bulgaristan vatandaşlarıyla birlikte yabancı uyruklu vatandaşları da getireceğiz, Kıbrıs’tan da bir uçuş gerçekleştirilmesi üzerinde çalışıyoruz” diye belirtti.

Bakan, sadece geçerli bir mazereti olan kişilerin seyahat etmesi çağrısını yineledi.

Zaharieva,”Bulgar makamları başka bir ülkeyi karantinaya tabi tutamaz” diye kaydederek, Bulgaristan vatandaşlarını bulundukları ülkelerdeki sağlık yetkililerinin tavsiyelerine uymaya çağırdı.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş