Doğu Makedonya’da üniversite mezunu Türk gençlere istihdam engeli

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

TİMEBALKAN haber portalımıza ismini açıklamak istemeyen Doğu Makedonyalı bir vatandaşımızdan gönderilen mektupta üniversite mezunu Doğu Makedonyalı Türk gençlerine etnisite ve din bazlı ayrımcılık yapılarak istihdam engeli konulduğu iddia edildi. “Türk gençlerimiz üniversitelere hangi bölümlere kayıt yapmalarını şaşırdılar. Öğretmenlik artık en az tercih edilen mesleklerden olma yolunda.” ifadelerinin kullanıldığı mektubu olduğu gibi yayınlıyoruz.

TİMEBALKAN ÖZEL

“Doğu Makedonya bölgesindeki Türk sınıflarına sahip okullarda üniversite mezunu Türk gençlerimizin iş sahibi olmalarına Makedonlar tarafından engeller koyuluyor

Bu problem son bir kaç yıl içerisinde daha da fazla etkisini göstermiş bulunuyor. Bu sorunu yaşayan belediyeler arasında Radoviş, Valandova ve İştip belediyelerinde bulunan Türk okulları ve Türk sınıflarının bulunduğu Makedon okulları yer alıyor.
Makedonya’da veya Makedonya dışında mezun olan gençlerimizin eğitim alanında iş sahibi olmaları neredeyse imkansızlaşıyor ki zaten bazı yerlerde tamamen imkansız hale geldi. Bu üstelik kendi Türk okullarımızda böyle.

İştip belediyesinden Türk sınıflarında ders veren bir ana sınıf öğretmenimiz, Makedon öğretmenlere artık iki yıl eğitimde bulunduktan sonra verilen kararname, bu öğretmenimize uzun yıllar öğretmenlik yapmış olmasına rağmen hala verilmemiştir. Üstelik Türk sınıflarında kendi ana dilinde, aynı ana dili olan çocuklara ders vermesine rağmen Makedonlar tarafından işten çıkartılmaya çalışılıyor. Sebebi ise bir bahane. Neymiş, bu öğretmenimiz pedagoji fakultesini Makedonca ders dilinde bitirdiğinden dolayı Türk öğrencilere ders vermesi uygun değilmiş ve bu yüzden onun yerine Pedagoji mezunu bir Makedon alınması planlanıyor. Halbuki Makedon olan öğretmen Türkçe bilmiyorlar ve Türk eğitimci varken bir Makedon’un Türk sınıflarında ders vermesi uygun değildir. Ama hal böyle, haksızlıklar gün geçtikçe artıyor.

Radoviş’te de durum farksız, gençlerimiz elinde diplomalarıyla Türk sınıflarına iş başvurusu yapmaya gidiyor, ancak Makedon tarafından geri çevriliyor.

Belediyelerde kamuda, mecliste vs. iş verilmiyor zaten, Polis akademisi mezunu, Uluslararası ilişkiler, Mimarlik, Doktor, Veteriner, Öğretmenlik, Hukuk mezunu gençlerimize de iş yok. Bunlardan az bir kısmı kendi yaşadığı yerden uzaklarda Makedonlar’ın henüz etkisini gösteremediği yerlerde görev yapmaktadırlar, geri kalan kısmı ise Türk firmalarında ve özel yerlerde devlete ait olmayan alanlarda görev yapmaktadırlar. Diğer 85%’i ise sanki üniversite mezunu değilmiş gibi evde oturuyor, tarımcılıkla devam ediyor veya farklı yerlerde herkesin yapabileceği alanı olmayan meslekleri yapıyor. Sanki bu ülkenin vatandaşı değilmişiz gibi.

Türk gençlerimiz üniversitelere hangi bölümlere kayıt yapmalarını şaşırdılar. Öğretmenlik artık en az tercih edilen mesleklerden olma yolunda.

Valandovo belediyesi Çalıklı köyünde Türk okulumuz bulunmaktadır. Bu okulumuzda, üniversiteden yeni mezun olmuş gençlerimiz Makedonlar tarafından öğretmen olarak işe kabul edilmiyorlar. Hem de bu Türk okulu olmasına rağmen. Şu anda bu okulumuzda orta yaşlarda olan görev yapan bazı öğretmenlerimiz var evet, ama onlar emekliğe çıktıklarında okulumuz tamamen Makedonlar’ın eline kalacak. Çünkü yeni mezun olmuş gençlerimiz haksız yere işe kabul etmiyorlar, hem de bu Türk sınıfları olmasına rağmen. Yıllardır diploması olmayıpta çalıştırdıkları bazı Makedonları diplomalı bir Türk olmasına rağmen işten çıkartmıyorlar. En ilginç olanı da, bu son bir veya iki yıl içerisinde Makedonlar’ın çoğuna Türk sınıflarında kararname verdiler ki Türk sınıflarında bunu yapmaya hakları yok. Bu şekilde farklı bölümlerden emek verip mezun olan gençlerimiz zaten Makedon okullarına göreve kabul edilmeleri  hayal bile edilemez, şimdi ise bu kendi sınıflarımızda da böyle. Okulumuz bir Türk’ün ismini taşıyor, öğrencileri de Türk, ama eğitimcileri yıllar geçtikçe Türklerin olması engellenip Makedonlar oluyor. Yaptıkları planlar ise çok enteresan. Türk sınıflarında devamlı olarak eğitimde kalabilmeleri için İştip’teki Türkoloji bölümünden Türkçeyi bildiklerine dair belgeler çıkartıyorlar ve bu şekilde Türk sınıflarında dokunulmaz oluyorlar. Halbuki Türkçeyi bildikleri diye bir şey yok. Diğer bahane ise şu falan Makedon öğretmen uzun yıllar öğretmenlik yaptı ve o yüzden çıkarılmasınmış. Okulumuzda müslman öğrencilere kendi dinini bile bilmeyen Makedonlar din dersi veriyor. Ve daha birçok sıkıntılar. Bu daha ne kadar sürecek. Evet, bizler halkımız pasif olduğumuzdan dolayı suçluyuz, ama yardım talep etsek kabul olacak mı talebimiz. Bu durum ne zaman düzeltilecek. Bu haksızlık değilse nedir.

Bizim gençlerimi artık okumasın mı yani. Resmen kendi evimizde patron olmak üzereler ki zaten oldular. Allah razı olsun Türkiye tarafından bölgemize yardımlar yapıldı ve bundan dolayı müteşekkiriz, ancak o yapılan tüm yardımlar: okulların renove edilmesi, yepyeni malzemeler getirilmesi, spor sahaları yapılması vs. tüm diğer yapılan yardımlar 10 yıl içerisinde Makedon belediyelerine miras kalacak.

Şuanda okullarımızda görev yapan öğretmenlerimiz emekliğe çıktıkları zaman, onların yerine bizden birileri geçmeyecek, Makedonlar geçecek ve bunlar Türk sınıfları olmalarına rağmen. Bu durumun engellenmesi lazım. Bunun için yardım istiyoruz. Dinimizi, dilimizi ve yaşayışımızı kendi dinini henüz bilmeyen birilerinden öğrenmek istemiyoruz, çocuklarımıza öğretilmesini istemiyoruz. Hey soydaşlarımız, bizleri temsil edenlerimiz, ve bazı anne ve babalar! Sizler şahsen bu sorundan etkilenenlerden değilsinizdir belki, lakin gelecekte çocuklarınız, torunlarınız, gelecek nesillerimiz bundan etkilenecekler. Bunun olmaması için harekete geçin! Yoksa gelecekte bizlere bunu yapanlar ile bizlerin arasındaki fark sadece milliyetlerimiz olacak.”

 

Kaynak: TİMEBALKAN


İçeriği Paylaş