Koca Yusuf’un Bulgaristan’daki evi restore edilecek

Balkanlardan Haberler Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

Adana Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Cihan Pehlivanı Koca Yusuf’un Bulgaristan’da tamamı yıkılmış olan baba ocağını restore edeceklerini söyledi.

Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Mükremin Duygun ve Araştırmacı Yazar Mecit Sağır’ın geçen hafta boyunca Bulgaristan’da bu konuda inceleme ve araştırma yaptıklarını ifade eden Başkan Sözlü, “Çok değerli arkadaşlar bir hafta boyunca Bulgaristan Şeytancık’a bağlı Karalar köyünde doğan Cihan Pehlivanı Koca Yusuf’un evini ziyaret ettiler. Ne acıdır ki o evin neredeyse tamamının yıkıldığını tespit etmişler. Biz de bu konuda dünyayı titreten Koca Yusuf’un baba ocağını restore etmek istiyoruz. Şeytancık Belediyesi ile görüşmeler sürüyor. İnşallah o evi restore edip Türk’ün gücünün simgesi olan Koca Yusuf’a layık bir çalışma yaparız.” dedi.

Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Mükremin Duygun ise bölgede Ceyhan’dan giden bir heyet ile bir hafta boyunca inceleme ve araştırma yaptıklarını söyledi. Koca Yusuf’un doğup büyüdüğü Bulgaristan’ın Karalar köyüne geldiklerinde duygulu anlar yaşadıklarını anlatan duygun, “Bizi köylüler çok sıcak karşıladırlar. Ne yazık ki cihan pehlivanının doğduğu ev neredeyse tamamen yıkılmış. Biz de bu durumu Ceyhan Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlü’ye anlattık. Başkan da bu yönde bir çalışma yapmamızı istedi. Yasal prosedürün ardından Koca Yusuf’un yıkılan evini restorasyon çalışmaları yapılacak.” şeklinde konuştu.

Araştırmacı Yazar Mecit Sağır, Koca Yusuf’un heykelinin memleketinde dikilmesinin memnuniyet verdiğini, ancak doğduğu evin Ceyhan Belediyesi’nce restore edilmek istenmesinin çok daha önemli olduğunu vurguladı. Aynı zamanda ‘Dünyayı Sarsan Pehlivan Koca Yusuf’ adlı kitabın da yazarı olan Sağır, şunları söyledi: “Sayın Başkanımızın bu yaklaşımı bizleri çok memnun etti. Güreş alanında dünyaya Türk’ün gücünü ispatlayan Koca Yusuf, adına yakışır çalışmalara layıktır. Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlü Beyin Koca Yusuf’un baba ocağını restore etmek istemesi beni çok duygulandırdı. Tarihe damga vuran bu değerlere sahip çıkmak gerekir.”

Şeytancık Belediye Başkanı Nuridin İsmail’in, Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye gönderdiği plaket takdim edildi.

(CİHAN)

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.