Devlet Bahçeli’nin Kırcaali ziyareti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı ve deneyimli siyasetçi Dr. Devlet Bahçeli Rodopların incisi Kırcaali’yi ziyaret etti. Tarihi günlerinden birini yaşayan Kırcaali Devlet Bahçelinin Balkan gezisindeki son durağıdı.4 gün önce Batı Trakya’dan başlayan ve Makedonya, Kosova ve son olarak Bulgaristan Sofya’yı kapsayan gezi sırasında buralarda yaşayan Türklerin siyasi temsilcileri ve vatandaşlarla görüştü. Sofya’da Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinden teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcısı Ruşen Riza, genel başkan yardımcı ve Meclis grubu başkanvekili Lütvi Mestan, genel başkan yardımcı ve AB milletvekili Filiz Hüsmenova ve parti genel sekreteri Mustafa Karadayı ile görüşen MHP Genel başkanı ardından Başmüftü Dr. Mustafa Hacı ile de görüştü.

Sofya’daki görüşmelerden sonra hoşgörü başkenti Kırcaali’ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Devlet Bahçeli burada belediye binası önünde belediye başkanı Hazan Azis ve Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Ramis Şen tarafından karşılandı. Ardından heyetindeki parti divan kurulu üyeleriyle birlikte resmi görüşmeye geçen Devlet Bahçeli belediye girişindeki Balkanların Akciğeri Projesiyle tanıştı. 300 bin metre karelik bir alanı kapsayan proje Kırcaali’yi dünya kentleri arasına sokacak.

Belediye başkanının makam odasında yapılan dostane görüşmede Mestanlı, Kızılağaç ve Şeyhcuma belediye başkanlarıyla birlikte Koşukavak, Eğridere belediye başkan yardımcıları da hazır bulundular. Bazı belediyelerden HÖH belediye teşkilatı başkanları ve yerel meclis başkanları da görüşmeye katıldılar. Yaklaşık bir saat süren görüşmede Hasan Azis Kırcaali’de gerçekleştirilen projeleri tanıttı ve Kırcaali’nin 500 milyon nüfuslu Avrupa Birliğine doğru açılan bir kapı olduğunu dile getirdi. Ayrıca Türk işadamları için sayısız yatırım imkanı ve bürokrasiden arınmış kolaylıklar sunduğuna da vurgu yaptı. Sırasıyla Akif Akif ve Sali Ramadan da gerek Mestanlı gerekse de Kızılağaç belediyelerini tanıtıp buradaki yatırım olanaklarını ve ekonomik açıdan mevcut bazı sıkıntıları dile getirdiler.

Dr. Devlet Bahçeli siyasi gücün önemine, birlik ve dirliğin önemine vurgu yaparak ekonomik alanda oluşan sıkıntıların sadece belediyelerin imkanlarıyla çözülmesinin mümkün olmadığını söyledi. Türkiye’deki üçüncü siyasi güç olduklarını söyleyen Devlet Bahçeli yatırım ve işbirliği konusunda kendilerine düşen görevi yapmaya hazır olduğunu belirtti. Bir de uyarıda bulunan MHP Genel Başkanı: “Eğer vatandaş tarım yapmaktan vaz geçerse bir daha onları toprağa geri döndürmek çok zor olacaktır” dedi.

Belediye yönetimleri temsilcileriyle görüştükten sonra, Devlet Bahçeli Zorunlu Bulgarlaştırma Sürecinde çeşitli hapishane, Belene ölüm kampı ve ülkenin farklı böğlerinde sürgüne gönderilen siyasi mağdurlarla da görüştü. Siyasi mağdurlar ve gaziler, o günleri bir daha yaşamak zorunda kalmaları durumunda yine hiç düşünmeden aynı adımları atacaklarını belirttiler. Ayrıca hepsi tek çatı altında Hak ve Özgürlükler Hareketinde birleştiklerine vurgu yaptılar. MHP Genel Başkanı o dönemde yapılan bu mezalimi kendilerinin de yaşadıklarını, ancak olayları bizzat yaşayanlar kadar hissetmelerinin mümkün olmadığını, böyle kişilerin partiyle ve yerel idarelerle iyi ilişkiler içeresinde olduklarını görmekten memnuniyet duyduğunu söyledi. Görüşme sonrası Devlet Bahçeli belediyenin onur defterini imzaladı.

Ardından tüm heyetler Kırcaali Merkez Camisinin avlusunda bulunan Gazi Kırcaali’nin mezarını ziyaret ettiler. Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet tarafından karşılanan misafirler hep beraber şehitlere dua okudular. Gerek belediye başkanı Hasan Azis gerekse de Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet Kırcaali’ye gönderilen cenaze yıkama aracının hibe edilmesinde Dr. Devlet Bahçeli’nin yardımı ve ilgisine teşekkür ettiler.

Daha sonra heyetler pazar konusunda bilgi aldııktan sonra, yemek yemek üzere Ardastroy otelinin restoranına geçtiler. Yemek sonrası Hasan Azis tüm meslektaşları adına Devlet Bahçeli’ye bölgede bulunan değerli taşlardan oluşan el yapımı bir tablo hediye ederken, MHP Genel Başkanı da partinin simgesini taşıyan tablo hediye etti.

Balkan savaşının 100. yıl anısına gerçekleştirmiş olduğu Balkan ülkeleri gezisini hoşgörü ve güneş şehri Kırcaali’de tamamlayan MHP heyeti Türkiye’ye doğru yola çıktı.

Tarihi günlerinden birini yaşayan Kırcaali mutlu bir şekilde kendini akşama bıraktı.

İsmail KÖSEÖMER, Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.