Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetine icabet eden Plevneliev, 28-29 Kasım 2012 tarihleri arasında bir dizi temasta bulunacak.

Plevneliev’in ziyaretinin, Cumhurbaşkanı Gül’ün 10-12 Temmuz 2011 tarihlerinde Bulgaristan’a gerçekleştirdiği ziyaretin iadesi mahiyetini taşıdığı belirtilen açıklamada, bu ziyaretin son dört yıl içinde iki ülke arasında karşılıklı olarak Devlet Başkanı düzeyinde gerçekleştirilen üçüncü ikili resmi ziyaret sıfatı taşıdığı kaydedildi.

Açıklamada, Gül’ün Sofya’da düzenlenen Enerji Zirvesi’ne katılmak üzere 24-25 Nisan 2009 tarihlerinde de Bulgaristan’ı ziyaret ettiği hatırlatıldı.

Plevneliev’in heyetinde Kültür Bakanı Vecdi Raşidov ile Eğitim, Gençlik ve Bilim Bakanı Sergey Ignatov’un da yer alacağı bilgisi verilen açıklamada, Plevneliev’in Ankara’daki programını tamamladıktan sonra ertesi gün İstanbul’a geçerek temas ve incelemelerde bulunacağı, Türk iş çevrelerinin temsilcileriyle bir araya geleceği bildirildi.

Komşu iki ülke arasındaki “yakın dostluk, ittifak ve işbirliği anlayışının teyit edileceği” ziyaret kapsamındaki görüşmelerde, ikili ilişkilerin tüm yönleriyle gözden geçirileceği, yeni işbirliği imkanları üzerinde durulacağı ve Balkanlar başta olmak üzere, güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulacağına vurgu yapılan açıklamada, son dönemde yoğunluk kazanan üst düzey ziyaretlerin yeni bir halkasını teşkil edecek bu ziyaretin

“dost, komşu ve müttefik Bulgaristan” ile mükemmel seviyede bulunan ilişkilerin her alanda daha da ileriye taşınmasına katkıda bulunacağına işaret edildi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.