Atina’da cami ihalesi üçüncü kez sonuçsuz kaldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’da, başkent Atina’da Deniz Kuvvetlerine ait eski bir hangarın Müslümanlar için ibadet yerine dönüştürülmesiyle ilgili, üçüncü kez takrarlanan ihale yine sonuçsuz kaldı.

İbadet yerinin inşaatını üstlenen Yunanistan Altyapı Bakanlığının, daha önce iki kez düzenlediği ancak hiçbir firmanın teklif vermemesi üzerine üçüncü kez tekrarladığı ihaleyle ilgili dosya gönderdiği 25 firmadan hiçbirinin ihaleye katılmadığı bildirildi. Yasal prosedüre göre, bakanlığın ihaleyi 45 gün içerisinde tekrarlaması bekleniyor.

Bu arada Yunan medyasına yansıyan haberlerde, inşaat şirketlerinin ihaleye katılmamalarıyla ilgili yaptıkları açıklamalarda, Atina’da “cami” inşaatının vatandaşlar üzerinde yarattığı psikolojik birikim ve ülkede aşırı sağın yükselişini neden olarak gösterdikleri belirtildi.

Hükümet çevrelerinin yaptığı değerlendirmelerde ise caminin inşa edileceği yerin askeri bir üs alanı içerisinde bulunması nedeniyle güvenlik konusunun söz konusu olmadığını, gerçek nedenin inşaat bütçesinin arttırılmasına yönelik bir çaba olabileceği yorumunda bulundukları kaydedildi.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.