Bulgaristan’dan Büyük Britanya’ya ‘istila’ tepkisi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov, ”Bulgaristan’dan Londra’ya doğru Bulgar veya Roman gurbetçi istilası beklenmiyor” dedi.

Mladenov, Avrupa Birliği’ne 2007 yılında birlikte giren Bulgaristan ve Romanya’ya karşı Büyük Britanya’nın olası gurbetçi akımı konusundaki izlediği tavrını eleştirdi.

Bakan Mladenov, Büyük Britanya’yı ”2014 yılından itibaren Bulgar ve Romen gurbetçilerin istilasına uğrama korkusundan” vazgeçmeye çağırdı.

Mladenov, 1 Ocak 2014 sonrası Bulgar–Rumen ”istila” kehanetlerinin anlamsız olduğunu belirterek, ”Geçmişte İrlanda da aynı süreci yaşadı, oysa piyasa açıldıktan sonra Büyük Britanya’ya giden İrlandalı gurbetçi sayısı 930’u geçmedi” dedi.

”Geri adım atmayacağız”

Mladenov, İngiltere’nin endişelerine cevaben, ”Geri adım atmayacağız” dedi. Dışişleri Bakanı Mladenov, ”Bulgar ve Romen vatandaşları aynı zamanda AB vatandaşlarıdır. AB alanında çalışma hakları konusunda da ayrım yapılamaz” diye konuştu.

Romanya basını İngiliz tepkisini mizahla karşıladı

Romanya basını ise, Büyük Britanya’nın endişelerini espri ile karşıladı. Gındul gazetesi, esprili haberinde Rumen kadınların tamamının, Cambridge Dükü Prens William’ın eşi Kate Middleton’dan çok daha güzel oldukların iddia etti.

Gazete, ”Buyurunuz, Romanya’ya gelin” diyerek, ”Ülkemizdeki hizmetler sizin, içme suyunuzdan ucuz. Biz Büyük Britanya’yı beğenmiyor olabiliriz, ama siz Romanya’yı mutlaka beğenirsiniz” ifadesine yer verdi.

Haberi hazırlayan reklam ajans sahibi Mihay Gonu, ülkede olay yaratan mesajı konusunda, ”Britanyalı dostumuzu güldürüp, kendisinin sahip olduğu espri anlayışı ile yanıt vermeye çalıştık” dedi.

AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.