Kosova Türk ürünü istiyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

ANFAŞ tarafından düzenlenen 20. Uluslararası Anfaş Food Product ve Bevex İçecek ihtisas Fuarları’na katılmak üzere Antalya’ya gelen Kosova Ekonomi Bakan Vekili Ramadan Hasani, Kosova İşadamları Derneği Başkanı Nuhi Mazrek, Kosova Tüketiciler Derneği Başkanı Selattin Kaçaniku ile Kosovalı firmaların temsilcilerinden oluşan bir heyet Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Güray Parlak, heyete ATSO’nun çalışmaları ve Antalya ekonomisiyle ilgili bilgiler verdi. Türkiye’nin 2008 tarihinde bağımsızlığına kavuşan Kosova Cumhuriyeti’ni ilk tanıyan ülke olduğunu vurgulayan Parlak, “Kosova’nın Türkiye açısından taşıdığı önem, bu ortak geçmişten kaynaklanan kültürel ve beşeri bağlarımıza dayanmaktadır” dedi.

 

Türkiye’nin Kosova’ya 2012 yılında 255 milyon dolarlık ihracat yaptığı, Kosova’dan da sadece 10 milyon dolara yakın bir ithalat gerçekleştirdiğini belirten Parlak, “Antalya’dan Kosova’ya 2011 yılında 3,5 milyon dolar, 2012 yılında ise 2,1 milyon dolar ihracat yapılmıştır. Kosova’ya ihracatımızda yaş sebze ve meyve, plastik ve mamulleri en çok yer tutan kalemlerdir. Kentimizin zaten ihracatındaki temel taşı tarımdır. Onu tekstil, mermer ve plastik olmak üzere sanayi sektörümüz takip etmektedir. Antalya’ya Kosova’dan 100 bin dolar civarında ithalat yapmış, en önemli ürün de yün ve yapağı olmuştur” diye konuştu Parlak, 2011 yılında Antalya’ya gelen Kosovalı sayısının 16 bin 623 iken, 2012′de bu sayının 22 bin 593′e yükseldiği bilgisini verdi. Kosova Ekonomi Bakan Vekili Hasani ve işadamlarını EXPO 2016′ya davet eden Parlak, “Kosova ile ilişkilerimizi güçlendirmek için her türlü işbirliğine hazırız” dedi.

 

TÜRK YATIRIMCI SAYISININ ARTMASINI İSTİYORUZ

 

Kosova Ekonomi Bakan Vekili Ramadan Hasani de yaptığı konuşmada, bağımsızlığın ilanı sürecinde Türkiye’den büyük destek gördüklerini söyledi. Türk firmalarının ve Türk ürünlerinin Kosova’da çok sevildiğini belirten Hasani, “Her alanda özellikle Türk mallarını tercih ediyoruz” dedi. Kosova’da Türk yatırımcı sayısının artmasını arzu ettiklerini belirten Hasani, Türkiye ile Kosova arasında yıl sonuna kadar imzalanması öngörülen Serbest Ticaret Anlaşması ile iki ülke arasında ticaretin büyük ivme kazanmasını beklediklerini söyledi. Hasani, “Kosova, Avrupa’da stratejik bir konumda bulunuyor. İşgücü ucuz. Verimli topraklarımız ve zengin yer altı kaynaklarımız var. Yeni çıkacak yasa ile yabancı yatırımcılara teşvikler sağlayacağız. AB üyesi değiliz ama tüm haklara sahibiz. Kotasız mal satıyoruz. Türkiye’nin Avrupa’ya mal satabilmesi için önemli bir konumdayız. Türkiye bizim için önemli bir ekonomik partner. Bu yılın sonuna kadar Türkiye- Kosova Serbest Ticaret Anlaşması imzalanacak. Bunun iki ülke arasında ticaret hacmine önemli katkı yapmasını umuyoruz” diye konuştu.

ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Güray Parlak, ziyaretin anısına Kosova Ekonomi Bakan Vekili Ramadan Hasani’ye bir plaket verdi./İHA/


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.