Çin ile Makedonya Arasında Askeri İşbirliği

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Çin Halk Cumhuriyeti Savunma Bakanı Liang Guanglie, dün resmi ziyaret için geldiği Makedonya’da Savunma Bakanı Fatmir Besimi ile görüştü.

Çin Halk Cumhuriyeti Savunma Bakanı Liang Guanglie, dün resmi ziyaret için geldiği Makedonya’da Savunma Bakanı Fatmir Besimi ile görüştü.

Karşılama töreninin ardından heyetler arası görüşmelere geçildi. Savunma Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, her iki tarafın da askeri işbirliği geliştirmek ve derinleştirmek konusunda fikir birliğine varıldığı aktarıldı.

Açıklamada, “Çin Halk Cumhuriyeti temsilcilerine Makedonya’yı anayasal ismiyle tanıması ve koşulsuz desteğinden dolayı teşekkür edildi. Çin, ekonomide olduğu gibi savunma ve güvenlik alanlarında da dünya ölçeğinde önemli bir ülke. 2,5 milyon askeri ve 22 milyar dolarlık savunma bütçesi olan Çin ile işbirliği yapmak hem Makedonya hem de ordusu için bir ayrıcalıktır” denildi.

Bu ziyaretle birlikte ilk kez Çin Halk Cumhuriyeti’nin Savunma Bakanı Makedonya’yı ziyaret etmiş oldu. Edinilen bilgilere göre iki ülke orduları arasında özel askeri birliklerin eğitimi konusunda önemli adımlar atılırken, Makedonya’nın Çin’de çalışmalar yürütecek bir askeri ataşe göndermesi planlanıyor.

http://www.yenibalkan.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.