Çiftlikköy’de “Şehit Türkan Bebek” Anıtı Yapılacak

Bal-Türk'ten Haberler Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kocaeli Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Selçuk Koç, Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ayhan Orhan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kurumsal Gelişim Daire Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Bulgaristan DOST Partisi Kocaeli Teşkilat Başkanı Günay Uzun’dan oluşan heyet, Çiftlikköy Balkan Türkleri Derneği  Başkanı ve DOST Partisi Yalova İl Temsilcisi Mustafa Çakmaklı ve Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldırım Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar’ı makamında ziyaret etti.

SİLPAGAR, “BALKANLAR BİZE ECDADIMIZIN EMANETİDİR”

Ziyarette, Çiftlikköy Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetimi, 500 Evler Mahallesi’nin Belediye Meclisi’ndeki temsilcisi Rıdvan Mutlu ve Belediye Meclis Üyesi Turgut İşteben de yer aldı. Başkan Silpagar, 500 Evler Mahallesi’nde bulunan belediye sosyal tesisine “Şehit Türkan Bebek” anıtı yapılması ve sosyal tesise isminin verilmesiyle ilgili protokol imzalanmasıyla ilgili temaslarda bulunmak üzere Kocaeli’den Balkan Türklerini temsilen gelen heyeti konuk ettiklerini söyleyerek, “Bulgaristan’daki Türklere uygulanan asimilasyon politikalarına karşı mücadelenin simgesi olan ve 1984 yılında henüz 17 aylık iken annesinin kucağında Bulgar rejimin askerleri tarafından vurularak şehit edilen Türkan Bebeğin anısını, Bulgaristan’dan gelen Türklerimizin yoğun olarak yaşadığı 500 Evler Mahallemizde bir anıt yaparak yaşatmayı amaçlıyoruz. Değerli konuklarımıza böylesine anlamlı bir konudaki desteklerinden ve ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Atalarımızın 650 yıl önce Türk ve Müslüman toprağı yaptığı Balkanlar bize ecdadımızın emanetidir. Bu emanete sahip çıkmak için elimizden gelini yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Konuyu ilk belediye meclis toplantımızda gündeme getireceğiz ve inşallah gereken kararı hep beraber alacağız” dedi.

ŞEHİT TÜRKAN BEBEK DİRENİŞİN SİMGESİ OLMUŞTU

Türkan Bebek, Bulgaristan’da yaşayan Türklerin görmüş olduğu baskı ve mezalim ortamında 1984 yılında bir protesto gösterisinde annesinin kucağında 17 aylıkken şehit edilmiş, bu vahşetin cezasız kalmaması için Bulgaristan’da açılan davalarda yıllar sonra “faillerinin bilinmediği” gerekçesiyle soruşturmanın durdurulması kararı çıkmıştı. 26 Aralık 1984 tarihinde Bulgaristan’da yapılan asimilasyon politikaları kapsamında isimleri zorla değiştirilmek istenen Bulgar isimlerini almak istemeyenlerin başkaldırısı ile başlayan süreçte Bulgar askerleri tarafından atılan kahpe bir kurşunla annesinin kucağında 18 aylıkken yaşamını yitiren Türkan Bebek her yıl Bulgaristan’ın Killi kasabasında yapılan etkinliklerle anılmaktadır.

 

 


İçeriği Paylaş