Mescidin kapısında domuz başı bulundu!

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’ın Dedeağaç (Alaksandrupolis) kentinde, Türk Mahallesi’ndeki bir mescidin kapısına bırakılmış domuz başı bulundu.

Dedeağaç Yenimahalle’de (Avantos) mahalle sakinleri tarafından 1 yıl önce inşa edilen ve Kur’an Kursu olarak da kullanılan mescide bu sabah gidenler, mescidin giriş kapısı önüne bırakılmış kesik domuz başı ile karşılaştı.

Mescidin sorumlusu Selim Hasanoğlu, olayın sabah namazını kılmak için mescide gelen Müslümanlar tarafından fark edildiğini belirterek, yapılanın mahalle halkında endişe ve üzüntüye neden olduğunu söyledi.

HAKARETE UĞRAMIŞ HİSSEDİYORUZ

Mescidin önündeki manzarayı gördüğünde gözyaşlarını tutamadığını ifade eden Hasanoğlu, “Çok üzgünüz, kendimizi büyük bir hakarete uğramış hissediyoruz ve endişe ediyoruz. Yapılan sadece bize değil, tüm Dedeağaç halkına hakarettir. Bizler nasıl ki, başkalarının dinine, Hristiyanlığa saygı duyuyorsak bizim dinimize de saygı duyulmasını bekliyoruz” dedi.

Hasanoğlu, mahalle sakinlerinin haber vermesi üzerine gelen polisin, bu durumda bir şey yapamayacaklarını ancak şikayetçi olunması durumunda soruşturma başlatılacağını söylediklerini aktararak “Davacıyız. Kimseden korkmuyoruz, şikayet edeceğiz. Faillerin bulunması ve böyle bir olayın bir daha yaşanmaması için yetkililerin önlem almasını istiyoruz” diye konuştu.

DEVLET FAİLİNİ BULMALI

Olayı duyarak mescide gelen Dedeağaç Belediyesi Meclis Üyesi Nikolaos Kozaris ise yaşanan olayı şiddetle kınayarak, bölgedeki Hristiyan ve Müslümanların barış içinde yaşamaları gerektiğini vurguladı. Yaşanan olayın, Hristiyanların dini bayramı Paskalya öncesinde meydana gelmesinin ayrıca üzücü olduğu ifade eden Kozaris, şöyle dedi:

“Bu çeşit olaylar yanlıştır ve geriye dönüştür. Bunu her kim yaptıysa ve nereden geliyorsa gelsin ayıp bir şeydir. İnsanların dini duygularına hakaret edilmemesi gerekir. Herkesin istediğine inanma hakkı vardır. Olayı kınıyorum ve bir daha tekrarlanmamasını umuyorum. Devletin bu olayın failini bulması gerekir.”

Yeni Akit


İçeriği Paylaş