Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nden Bulgaristan’a sert uyarı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Deutsche Welle Radyosu Makedonya için yaptığı yayında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (PASE) Bulgaristan’dan Ulusal Azınlıkların Korunmasına İlişkin Çerçeve Sözleşmesi’ni uygulamasını ve Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı’nı imzalaması talebinde bulunduğunu bildirdi.

PASE’den Bulgaristan’ın “Makedon ve Pomak azınlığı olmasını kabul etmemesi göz önünde bulundurularak” şeklinde ifade edilerek Ulusal Azınlıkların Korunmasına İlişkin Çerçeve Sözleşmesi’nin özellikle de bireysel haklara ilişkin maddeleri tamamen uygulamasını istemişler.

PASE temsilcilerinin ifadesine göre Bulgaristan ulusal azınlıklara mensup kişilere Anadili’nin okunması ve kültürel kimliklerinin korunması yönünde hak tanımakta ilerleme kaydetmelidir. PASE, Bulgaristan’ın azınlıklara karşı kullanılan nefret dilini sistematik bir şekilde ve koşulsuz olarak kınamasını ve bu toplulukların temsilcilerinin hoşgörülü olma ve entegre edilmeleri konusunda önlemleri hızlandırmasını istiyor.

PASE aynı zamanda milliyetçi ideolojiler ve davranışların boy göstermesine ve başlıca Ataka partisinin kanaatleri ve eylemlerinde hayata geçen azınlıklara karşı düşmanca tutumdan kaygılanıyor. Romanlar’a yönelik sık sık nefret ve şiddet söylemleri de endişe uyandırıyor. Bunlara örnek olarak Ataka sempatizanları ile Müslümanlar arasında Banyabaşı Camii önünde çıkan çatışmalar ve ekim ayında birçok kentte Romanlar’a karşı düzenlenen eylemler belirtiliyor.

Bunun dışında PASE’den Bulgar yargı sisteminin verimliliği, rüşvetçilikle ve organizeli suçlarla mücadelede zayıf sonuçlar ve Bulgar basınının bağımlılığı konusunda eleştiriyorlar.

Kırcaali Haber

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.