Balkanlar’ı aşamadılar, yine Atina’yı doldurdular | FOTO

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Balkanlar'ı aşamadılar, yine Atina'yı doldurdular | FOTO
Makedonya makamlarının, şimdiye kadar sınırdan geçmelerine izin verilen Afganların ülkeye girişini yasaklamalarından sonra, Atina’ya geri gönderilen binlerce Afgan göçmen, şehrin meydanını doldurdu

Ege adalarından gelen ama sınıra yönlendirilmeyen binlerce Afgan mülteci, Atina’yı doldurdu. Makedonya’nın afganlara sınırı kapatması sonrasında da binlerce mülteci Makedonya sınırından Atin’ya geri gönderilmeye başlandı. Yunan polisi FYRO’nun Makedonya sınırındaki Afganlıları Atinaya geri gönderme çalışmaları da müdahaleleri de sürüyor.

EGE ADALARINDAN ATİNA’YA GELİŞ SÜRÜYOR

Ege adalarından gemilerle Pire Limanı’na dün yaklaşık 4 bin göçmen indi. Ancak trafik sorunu nedeniyle trafik polisinin göçmenlerin İdomeni’ye gidecek otobüslere binmesine uzun süre izin vermemesi sonrası, göçmenler limanda saatlerce mahsur kaldı.

Göçmenlerin büyük bir bölümü ise kendi başlarına Pire limanından ayrılmayı tercih ederek soluğu Viktoria Meydanı’nda aldı. Bir kısmı ise Pire limanında bulunan geçici göçmen barındırma merkezlerine yöneldi.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Midilli (Lesvos), Hios, Samos, Kos ve Leros adalarından Pire limanına ulaşan “Eleftherios Venizelos”, “Ariadni” ve “Blue Star II” adlı gemiler 4 binden fazla göçmen taşıdı. Göçmenlerin büyük bir çoğunluğunun limanda otobüsle İdomeni’ye gitmek üzere önceden bilet temin ettiği görüldü.

Mülteci ve göçmenlerin tam bilet için 50 euro, çocuklar için ise 25 euro bilet parası ödediği öğrenildi.

SINIRDAKİ AFGAN GÖÇMENLER GERİ GÖNDERİLİYOR

Yunan polisi, Makedonya sınırındaki demiryolunu işgal eden Afgan sığınmacıları bölgeden uzaklaştırmaya başladı. Makedonya makamları şimdiye kadar sınırdan geçmelerine izin verilen Afganların ülkeye girişini yasakladıktan sonra sınırı tamamen kapattı. Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünün bir temsilcisi, demiryolu hattının tahliye edildiğini ve sığınmacıların otobüslerle sınırdan taşındıklarını söyledi.

Suriyeliler ve Iraklıların aksine otomatikman mülteci sınıfına dahil edilmeyen 900 dolayındaki yabancının sınırdan uzaklaştırıldığı emniyet makamlarınca doğrulandı. Yaklaşık 5 bin kişinin beklediği Makedonya sınırı bütün geçişlere kapatıldı.

DEMİRYOLU HATTINDA SIKIŞTILAR

Tren hattının boşaltılması sırasında İdomeni demiryolu sınır kapısının bulunduğu bölgeye medya ve yardım kuruluşu mensuplarının girmesine izin verilmedi. Basın mensupları sınırın 5 kilometre uzağında bekletilirken sınır kapısına sadece Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği yetkilileri girebildi.

Çoğunluğunu Afganların oluşturduğu mülteci adayları pazartesi günü demiryolu hattını işgal edip tren seferlerinin kesilmesine yol açmışlardı. Bu eylemlin, Makedonya makamlarının ülkeye girişi yasaklaması üzerine düzenlendiği açıklanmıştı. Makedonya’ya geçmesine izin verilmeyen yüzlerce mülteci adayı sınır kapısına hücum etmiş, bunun üzerine Makedonya sınırı tamamen kapatmıştı.

Türkiye üzerinden Doğu Ege adalarına geçen bin 250 mülteci daha Yunanistan’ın Pire limanına getirildi. Pazartesi akşamı bin 200 kadar yabancı Pire’ye ulaşmış ve yetkililerce daha fazla sığınmacının beklendiği açıklanmıştı. Geçici olarak Pire’de alıkonan sığınmacılar kamplara, hangarlara ve spor salonlarına yerleştiriliyor. Başkent Atina’ya varan binlerce sığınmacının büyük çoğunluğunun kendi başına Kuzey Avrupa yönünde yoluna devam etmeyi planladığı öğrenildi.

SLOVENYA ORDUSU SINIRDA MÜLTECİ NÖBETİNDE

Avrupa’nın kuzeyine geçmek isteyen mültecilerin Slovenya’ya yönelmesi üzerine hükümet sınır güvenliğini sağlamak üzere orduyu harekete geçirdi.

Slovenya Başbakanı Miro Cerar düzenlediği basın toplantısında ordunun iç güvenlik görevinin üç ayla sınırlı olduğunu, askeri operasyon yapılmayacağını ve askeri birliklerin sadece sınırın güven altına alınmasında polise yardımcı olup, yeşil sınırı geçen mülteci adaylarına kayıt merkezlerine kadar refakat edeceğini söyledi.

Daha önce de Avusturya hükümeti mülteci sayısının sınırlanacağını duyurmuştu. Macaristan’ın geçen yılın ekim ayında Hırvatistan sınırını geçişlere kapatması üzerine mülteciler Slovenya ve Avusturya üzerinden Almanya ile Kuzey Avrupa ülkelerine geçmek için rota değiştirmişlerdi.

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş