Bursa’nın yardımları Bulgaristan’a ulaştı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bulgaristan’da meydana gelen selin yaralarını sarmak için başlatılan kampanya kapsamında toplanan 1 tır dolusu gıda ve giyecek maddesini Bulgaristan’daki afetzedelere ulaştırdı.

Bulgaristan’ın güneyindeki Haskovo bölgesinde, Harmanlı ve Lübimets şehirleri arasında bulunan İvanovo Barajı’nın duvarının bir bölümünün çökmesiyle başlayan, Meriç ile Arda Nehirlerinin yataklarından taşmasıyla boyutu artan sel felaketi nedeniyle zor günler geçiren Bulgaristan’a ilk yardım eli Bursa’dan uzandı. Bal-Göç’le sürekli koordinasyon halinde bölgedeki süreci takip eden Büyükşehir Belediyesi, gıda ve giyecek malzemeleriyle yüklü ilk tırı Bulgaristan’a gönderdi.

Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda hayırseverlerin katkılarıyla toplanan yardım malzemelerini taşıyan tır, Büyükşehir Belediyesi Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanı Neşet Çakmaklı, Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Rıfat Yolu ve Büyükşehir Belediyespor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Karadeniz’in kafile başkanlığında Bulgaristan’daki afetzedelere ulaştırıldı.

Harmanlı, Kırcaali ve Svilengrad’da sel baskınları yüzünden sular altında kalan bölgedeki vatandaşlara yardım malzemelerini dağıtan Bursa heyeti, soydaşlara uzattığı yardım eliyle duygusal anlara da imza attı.

“Yardımların devamı gelecek”
Haskova Valisi İrena Uzunova, Harmanlı Belediye Başkanı Mihail Liskov ve Biser Muhtarı Zlatka Valkova, Bulgaristan’daki afete dünyadan ilk yardım eden ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan Recep Altepe’ye teşekkür ettiler.

Suların çekilmesine rağmen tamamen oturulamaz hale gelen evlerin bulunduğu bölgede incelemelerde de bulunan Büyükşehir Belediyesi Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanı Neşet Çakmaklı, “Bulgaristan’daki sel felaketini duyar duymaz, Bursa’da başlattığımız kampanya ile 1 tır dolusu gıda, yiyecek ve giyecek maddesi topladık.

Onları afeti yaşayan soydaşlarımıza ilettik. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak ilk yardımı ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bursa’da yürekler Bulgaristan için atıyor. Bursa da bir göçmen kenti.

Buradaki afetzede soydaşlar için bir hesap açtırdık, yardımlar toplanıyor. Bölgedeki eksiklikleri de tespit ediyoruz. Bulgaristan’a yardımlarımız devam edecek” diye konuştu.
Bursa’nın soydaşların yanında olduğunu ve kötü günlerinde yanlarında olduğunu gösterip moral vermek istediklerini belirten Muzaffer Karadeniz de “Biz dil, din, renk ayrımı yapmaksızın ihtiyacı olanlara yardımlarımızı ulaştırdık” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin Balkanların sevdalısı olduğunu hatırlayan Çakmaklı ve Karadeniz, Bulgaristan’da Cebel ve Mestanlı’yı da ziyaret ederek belediye başkanlarıyla görüştü.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.