Kircaali’de Türkiye burs programları tanıtıldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bugün Türkiye Cumhuriyeti Filibe Ballkonsolosluğunun daveti üzere Türkiye Başbakanlığı Dış Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığından bir heyet, Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneğinin salonunda Türkiye burslarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Düzenlenen toplantıda Türkiye Başbakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Bulgaristan Masası uzmanları Ceren Erdal ve Fatme İnce, Uluslararası Öğrenciler Dairesinden Ali Işık, Filibe Muavin Konsolosu İmren Çamlıklı, Trakya Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanı Selçuk Çakır, Edirne Trakya Ünüversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü araştırma görevlisi Kader Özlem, Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği Başkanı Harun Bekir, Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet, Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet hazır bulundular. Topalntıya katılanlar arasında bölgedeki birçok Türkçe öğretmeni, lise ve üniversite öğrencileri de vardı.

Ceren Erdal Türkiye’de burs sisteminde yapılan değişikleri anlattı. Türkiye burslarının 17 programdan /burs türünden/ oluştuğunu ve onlara 3 tane de branş bursu eklendiğini belirtti. Bu programlarda önlisans bursları, mesleki eğitim bursları, coğrafyaya göre değişen lisans bursları var. Bulgaristan’daki öğrencilerin başvurabileceği Balkan ülkeleri için Balkanlar lisans programı mevcut olduğu açıklandı. Cemren Erdal, bunun dışında lisan eğitimli öğrencilerin başvurabileceği yüksek lisans, araştırma, doktora programları, iktisadi araştırmalar bursu, İbni Haldun sosyal bilimler bursu, Ali Kuşçu bilim ve teknoloji bursu, tarih ve medeniyet bursu da olduğunu söyledi. Branş burs programlarının İbni Sina sağlık bilimleri bursu, ilahiyat bursu, Yunus Emre Türk Dili bursu olduğu bildirdi.

Sayın Erdal, Türkiye’deki burs programlarının ve üniversite bölümlerinin çok çeşitlendirildiğini ve bundan dolayı her hangi bir alanda öğretim görmek isteyen öğrencilere büyük imkanlar sağlandığını ileri sürdü. Herhangi bir burs programına başvuru süresinin 1 Haziran 2012 tarihinde sona erdiği belirtildi. Burs programlarına başvurunun Büyükelçilik ve Başkonsolosluklara yerinde veya posta yolundan başka, bu yıldan itibaren yeni bir uygulama olarak İnternet üzerinden de yapılabileceği vurgulandı.

Burs programlarını tanıtan broşürlerin Ömer Lütfi Derneğinde bulunabileceği bildirildi.
Burs programının kapsamında bir aylık burs ücreti, barınma bursu, sağlık sigortası, gidiş geliş ücretleri ve bazı illerde ulaşım ücretleri, öğrenim katkı payları, Türk Dili kurs ücreti karşılandığı açıklandı. Türk Dilini bilmeyen, fakat Türkçe’de eğitim görmek isteyenlerin ön hazırlık kursuna gidebşleceklerdir. Bu yıl Türkiye’de ülke kontenjanlarının kalktığı ve bundan dolayı öğrenci kabulünde sayı açısından sorun olmayacağı ve orada okumak isteyen her bir başarılı öğrencinin bu fırsatı olduğu kaydedildi. Türklerden başka, her hangi bir Bulgaristan vatandaşının da Türkiye’de okumak için başvuruda bulunabilecektir.

Başvuru yapmak isteyen öğrencilerden mülakatta başarılı olup, lise veya yüksek eğitim diplomasına sahip olmaları istenmektedir. Ayrıca sahip oldukları her hangi bir eğitim sertifikasını da göstermeleri onların lehine olacaktır. Burslarla ilgili duyurular ve bilgiler
www.turkiyeburslari.org.tr, www.trscholarships.org , www.turkiyeburslari.com.tr, www.ytb.gov.tr sitelerinde bulunabileceği söylendi.

Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği Başkanı Harun Bekir, öğretmenler camiası adına Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı temsilcilerine bu yararlı çalışmadan dolayı teşekkürlerini sundu ve ileride ortak çalışmalarla öğrenci ve velilere yardımcı olabileceklerini bildirdi.

Trakya Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanı Selçuk Çakır, “Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği bizim ortağımız, yani temsilcimizdir artık” diyerek Bulgaristan’a yakın mesafede bulunan Edirne’deki üniversitede okuma imkanları hakkında bilgi verdi. Kendi imkanlarıyla okumaya gelen lise öğrenimli öğrencilerin Trakya Üniversitesine 18 Haziran-6 Temmuz 2012 tarihleri arasında başvurabileceklerini söyledi. Ayrıca ilgilenenler www.trakya.edu.tr sitesinden bilgi alabilirler. Trakya Üniversitesi, ayrıcalık olarak yurtdışından gelen öğrencilerden de diğer öğrencilerle aynı ücreti aldığı açıklandı. Konaklama konusunda da kolaylıklar sağlanabilineceğini söyleyen Selçuk Çakır, “Para kazanmak için değil, sizi kazanmak için burdayız!” dedi.

Cebel’den Türkiye’ye göç etmiş olan Kader Özlem, Edirne’nin bir Balkan şehri olduğunu ve Bulgaristan’a yakın olmasından dolayı orada okuyan öğrencinin ailesiyle yakın iletişimde olacağı anlamına geldiğini belirtti. Türkiye’deki üniversitelerden mezun olan bireylerin diplomalarının dünyada %90 oranında tanındığını vurgulayan Kader Özlem, orada okuyan Bulgaristan Türklerinin Anadilini çok yüksek seviyede geliştireceklerine dikkat çekti.

Daha sonra Türkiye Başbakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Bulgaristan Masası uzmanları, öğretmenlerin ve öğrencilerin soruları cevapladılar, ilgilenenlere faydalı tavsiyelerde bulundular.

Türkiye Başbakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Bulgaristan Masası uzmanları, Kırcaali’den önce Sofya ve Hasköy’de burslarla ilgili bilgilendirme toplantısı yaptıkları, yarın Madan’da, daha sonra ise Burgas, Şumnu ve Ruen’de devam edecekleri öğrenildi.

Resmiye Mümün, Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.