Hırvatistan’dan Kosova’nın toprak bütünlüğüne destek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Hırvatistan Başbakanı Jadranka Kosor, bir dizi temaslarda bulunmak için geldiği Kosova’nın başkenti Priştine’de devlet töreni ile karşılandı.Kosova Başbakanlık binası önünde tören alanında Başbakan Kosor’u, Kosova Başbakanı Hashim Thaçi karşıladı.İki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından Hırvatistan Başbakanı Jadranka Kosor, Başbakan Thaçi eşliğinde şeref kıtasını selamladı.Törenin ardından Kosor ile Thaçi bir araya geldi. Heyetler arası görüşmelerinin ardından da, iki ülke arasında Avrupa entegrasyonları, alltyapı ve uluslararası ulaşım  alanlarında olmak üzere iki anlaşma imzalandı. Ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.Hırvatistan Başbakan Jadranka Kosor, ülkesinin, Kosova’nın toprak bütünlüğünü desteklediğini belirtti. “Kosova’nın toprak bütünlüğü ve birey ile azınlıklara eşit hakların sağlanması Hırvistastan’ın sürekli olarak savunduğu ve desteklediği konulardır” şeklinde konuşan Başbakan Kosor, Güneydoğu Avrupa’nın lider ülkesi olarak, Hırvatistan’ın, Priştine ile Belgrad arasındaki diyalogun devam etmesini de desteklediğine vurgu yaptı.  Gelecek yıl Avrupa Birliği (AB)  ailesine katılacak olan Hırvatistan’ın dış politikasını AB ile uyum içinde sürdüreceğini ,dolayısiyle, diyalogun  sorunların çözümlenmesinde en tutarlı yol olduğunu kaydeden Kosor, bir soru üzerine, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Belgrad’ta yaptığı açıklamalarına katıldığını ve Hırvatistan ile Almanya’nın dış politika’da aynı görüşleri savunduklarını belirtti. Başbakan Kosor, eski dostlar  olan Kosova ve  Hırvatistan’ın bu dostluğu, diktatör Slobodan Miloşeviç rejimine karşı verilen savaşta da pekiştirdiklerini hatırlattı.Kosova’da yaşayan Hırvat azınlığının durumunun  iyileşmesi talebinde bulunan Başbakan Kosor, “Kosova,en büyük dostunu  Hırvatistan’da   bulabilir” ifadesini kullandı.

Kosova Başbakanı Hashim Thaçi de yaptığı açıklamada, verdiği destekten dolayı Hırvatistan’a teşekkürlerini belirterek, iki dost ülke arasındaki ilşikilerin daha pekiştirilmesi için gayret göstereceklerini belirtti.

İki ülke arasında ekonomik ilişkileri pekiştirmek  amacıyla Hırvatistan’ın en güçlü 45 şirketi temsilcisi ve 70 işadamı ile Kosova’ya gelen Hırvatistan Başbakanı Jadranka Kosor, Başbakan Thaçi’nin eşliğinde Kosova –Hırvatistan iş forumuna da katıldı. Başbakan Kosor, 20 Hırvat askerinin görev yaptığı Kosova barış Gücü KFOE’un ana karargahını ziyaret ederek, KFOR Komutanı Erhard Bühler ile biraraya geldi./kosovaport/


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.