Bulgarlar yüksek faturalar için meydanlarda

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da, yüksek elektrik faturalarını protesto etmek için 24 şehirde gösteri organize edildi. Bir haftadan beri ülkenin farklı şehirlerinde devam eden gösteriler, bugün doruk noktasına ulaştı. Göstericiler, “Tekelleri yakalım” sloganı altında sektördeki yabancı aracı şirketlerin kamusallaştırılması, bu şirketlerle olan anlaşmaların kamuya açık hale getirilmesi ve Kozloduy Atom Santrali’nin dışarıya elektrik ihraç etmeyi kesip, sadece iç piyasaya yönelmesini istedi.

Sofya’da 10 binlerce kişi elektrik dağıtımındaki tekellerin kapatılmasını istedi. Parlamento önünde slogan atan eylemciler, daha sonra şehrin giriş arterlerinden biri olan Kartal Köprüsü’nü bloke etti. Yüksek elektrik ve ısınma faturalarına çözüm için bir hafta mühlet veren göstericiler, haftaya tüm Bulgaristan’ın Sofya’ya gelmesi için çağrıda bulunacaklarını kaydetti. “Mafya, mafya” diye bağıran grup, sabırlarının taştığını aktardı.

Cihan’a konuşan emekli İvanka, son ay 170 leva (85 Euro) elektrik faturası geldiğini, emekli maaşının da o kadar olduğunu belirtti. Bunun dışında ayrıca bin levaya yakın merkezi kalorifer için borcu olduğunu aktaran kadın, iki kişilik bir eve bu kadar yüksek fatura gelmesine anlam veremediğini, “Ben şu ana kadar 60 levadan daha fazla elektrik faturası hiç ödemedim.” diye konuştu.

Birçok kişi önceki aya göre 3-4 kat daha pahalı faturadan şikayet ediyor.

Yazının devamını aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz.
http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=247686

Dünya Bülteni

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.