Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen üyeliği eylül ayına ertelendi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Brüksel’de bir araya gelen AB liderleri, Bulgaristan ile Romanya’nın Schengen üyeliğinin eylül ayına ertelenmesini kararlaştırdı. İki ülkenin üyeliklerine Hollanda’nın karşı çıkması üzerine, üyelik kararının Eylül 2012’de alınması kararlaştırıldı.Üyeliğin bu tarihte gerçekleşebilmesi için AB, iki ülkeye yardımcı olacak. Sınırlardaki kontrolün tam sağlanamadığı ve yolsuzluklarla mücadelede istenen seviyeye ulaşamadığı gerekçesi ile Hollanda, iki ülkenin üyeliğine itiraz ediyor. Hollanda Başbakanı Mark Rute, iki ülkenin Schengen üyeliklerine karşı olmadıklarını, sadece Schengen kriterlerinin bu iki ülkede uygulandığından emin olmak istediklerini savundu.

Üyeliğin ertelenmesi nedeniyle açıklamalarda bulunan Başbakan Boyko Borisov, tüm kriterleri yerine getirdiklerini ve bu konuda rahatça konuşabildiklerini söyledi. Ekim ayında hava ve deniz ulaşımının Schengen üyeliği için tarih verilmesini beklediklerini aktaran Başbakan, Bulgaristan’ın teknik olarak şartları yerine getirdiğini yineledi. Hollanda devletinin değil Hollanda’da bir partiden dolayı bu kararın alındığını dile getiren Başbakan Borisov, tüm AB’nin bir partinin etkisi altında bulunduğunu vurguladı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso ise, ‘Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen üyeliği önündeki engelleri kaldırmanın zamanı deldi ve bu çok kısa bir zaman sonra olacak.’ dedi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.