Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu’nda ilk defa Türkçe (video)

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kırım Tatar Milli Meclisi 1. Başkan Yardımcısı, Kırım milletvekili Refat Çubarov, bugün yapılan Kırım Parlamentosunun toplantısında Kırım Tatar dilinde konuşma yaptı.

Çubarov, Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosunun tarihinde Kırım Tatarca konuşan ilk kişi oldu. Çubarov, Stepan Gulevatıy’nın Kırım Devlet Televizyonu Müdürlüğü görevine atanmasına ilişkin görüşlerini aktardığı konuşmayı Kırım Tatarca olarak yaptı. Çubarov, Gulevatıy’dan Kırım Devlet Televizyonunda Kırım Tatarca yayın süresinin artırılmasını talep etti.

Tercüman Çubarov’un konuşmasını Rusçaya çevirdi. Çubarov, “Kırım’ın toplam nüfusunun yüzde 58’ini Ruslar oluşturuyor ve biz yayımlanan televizyon programlarının en az yüzde 58’inin Rus dilinde yapılmasını sağlamalıyız. Buna karşılık Kırım Tatarları Kırım’ın toplam nüfusunun yüzde 13’nü teşkil ediyor. Bugün televizyonda Kırım Tatar dilinde yayımlanan programların haftalık toplam süresi 3,5 saat, yani günde yarım saat düşüyor. Bu son derece yetersiz. Günlük 24 saat yayın yapan bir televizyon, Kırım Tatar dilinde yayınlar için haftada 20 saatini ayırabilir diye düşünüyorum.” dedi.

Çubarov, yaptığı konuşma ile Kırım yönetiminin kadrosuna Kırım Tatarca tercümanları işe alması gerektiğini göstermeye çalıştığını dile getirdi.

Kırım Parlamentosu, aldığı kararla Stepan Gulevatıy’i Kırım Devlet Televizyonu müdür görevine atadı. Söz konusu kararı 77 milletvekili destekledi.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.